Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza Severozápad: Kušnierz dostal za korupci 7,5 roku

Česko

  10:21aktualizováno  12:18
Ústecký krajský soud uznal bývalého ředitele dotačního úřadu Severozápad Petra Kušnierze vinným z přijímání úplatků a zneužití pravomocí veřejného činitele. Do vězení ho poslal na 7,5 roku a udělil mu pokutu 750 000 korun.

Někdejší šéf ROP Severozápad Petr Kušnierz. foto: ČTK

Soud se případem zabýval od loňského prosince a nakonec se prakticky ztotožnil s obžalobou. Podle ní chtěl Kušnierz prostřednictvím tří kamarádů po žadatelích provize z přidělených dotací. Soud nakonec konstatoval, že žádali minimálně o 1,7 milionu korun a velkou část z toho skutečně převzali; Kušnierz prý nakonec fyzicky převzal 255 000 korun. Soudkyně zároveň zmínila, že Kušnierz si úplatky nechal slibovat už v době, kdy dělal náměstka ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS).

K TÉMATU:

Kušnierz k soudu nedorazil, omluvil se. U předchozích jednání ale byl a opakoval, že je nevinný a že kamarádi zřejmě zneužili jeho jméno. Policie zadržela předchůdce nynějšího ředitele dotačního úřadu Pavla Markvarta v březnu 2011. Kušnierz strávil ve vazbě téměř rok.

Poláček měnil výpověď

Loni na jaře policie na úřadu zajišťovala dokumenty. Během soudního procesu nejdříve všichni obžalovaní tvrdili, že jsou nevinní, první den jednání však vystoupil jeden z obžalovaných Václav Poláček, změnil výpověď a přiznal, že peníze od lidí, kteří chtěli evropské dotace, skutečně bral. Soud s korupční skupinou kolem vysokého úředníka Petra Kušnierze využil jako důkazy i odposlechy.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Obhajoba obžalovaných byla jednoznačně vyvrácena," řekla soudkyně Kamila Elsnicová. Kušnierz si v průběhu jednání stěžoval na její údajnou podjatost, protože její bratr je známý ústecký aktivista bojující proti korupci a zvůli úřadů. Od minulého týdne je bývalý ředitel kvůli vyšetřování jiné dotační kauzy opět ve vazbě, kterou vykonává v Litoměřicích. Ve vazbě už strávil od loňského prvního zatčení přes 11 měsíců.

Bývalý ředitel dostal zároveň pětiletý zákaz práce s evropskými dotacemi a pokutu ve výši 750 000 korun. Když ji nezaplatí, dostane další rok vězení navíc. Další tři obžalování - Václav Poláček, Roman Švec a Ukrajinec Vladislav Hleba - dostali pětileté nepodmíněné tresty a třísettisícové pokuty. Tři žadatelé o dotace dostali podmíněné tresty od jednoho do dvou let.

Co má s kauzou společného Jiří Šulc?

Z čela Výboru regionální rady Severozápad v červnu 2012 jeho členové odvolali bývalého hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce. Nese podle nich politickou zodpovědnost za problémy dotačního úřadu i za to, že do něj přivedl předchozího ředitele Petra Kušnierze. I soud četl několik materiálů, z nichž plyne, že Kušnierzův příchod do čela úřadu byl dopředu domluvený a svůj podíl na něm měl právě Šulc.

Petr Kušnierz byl totiž třikrát vyšetřován policií. Stanul i dvakrát u soudu. Před kauzou musel opustit post náměstka ministerstva zemědělství. Problém byl dost podobný tomu v kauze Severozápad. Šlo o veřejné finance. V roce 1999 zase o městské zakázky. Město Most zaplatilo dvě stě tisíc korun za vykonání prací, které nikdy nebyly provedeny. Tyto peníze už magistrát nikdy zpět nedostal. Petr Kušnierz však odsouzen nebyl. O místo náměstka přišel, když uzavřel zakázku v částce půl miliardy korun. Za to vyměřil antimonopolní úřad ministerstvu pokutu 1,8 milionu korun.

Policie prošetřovala tři projekty - rodinný hotel pod Třebouňským kopcem na Karlovarsku s dotací asi 12 milionů korun, chomutovský Penzion Villa Mannesman s nepřidělenou dotací 15 milionů Kč a rekonstrukci fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích. Deset procent je u evropských dotací obvyklá provize, říkali podle obžaloby žadatelům.

Chválím policii, podotkla Elsnicová

"Je to první korupční kauza podobného typu s vyneseným rozsudkem. Musím pochválit policisty, zajišťování důkazů provedli velmi dobře," řekla Elsnicová. Odsouzené odposlouchávali zhruba půl roku. Většina zachycených hovorů byla o hospodách, milenkách a sázkách, i bez jejich pouštění ale trvala soudní jednání zhruba 70 hodin čistého času.

Elsnicová zmínila i politické pozadí kauzy. "Úřad sídlí v domě, jehož majitelem je ústecký kmotr Patrik Oulický, blíže prameni už by snad být ani nemohl. (...) Navíc jmenování Kušnierze bylo dopředu domluvené a zřejmě to nebyla první podobná praktika," řekla. Oulický je vlivným členem severočeské ODS. "Je nezbytné, aby se ti, kteří jsou vystavení pokušení, uvědomili, že za své činy budou pykat," dodala.

ČTĚTE VÍCE:

Kvůli Kušnierzovu jmenování u soudu vypovídal i tehdejší předseda výboru ROP Severozápad, bývalý hejtman Jiří Šulc (ODS). Právě jemu soudkyně s odkazem na zajištěné e-maily naznačovala, že o dopředu domluveném jmenování věděl. Šulc tehdy jí i novinářům zopakoval, že si nic nepamatuje. U soudu se probíraly i nezvyklé operace na krajském úřadě a mosteckém magistrátu, jimiž měl Kušnierz zajistit schválení uplacených projektů, mimo jiné vydáváním antidatovaných dokumentů.

Mikeš jediný vyvázl bez pokuty

Autor prvního z projektů, bývalý duatlonový reprezentant Martin Mikeš, časem se skupinou přestal spolupracovat a vše nahlásil policii; dostal roční podmínku a jako jediný vyvázl bez peněžitého trestu, soud mu ale navíc přičetl ještě půl roku za porušení zákazu řízení.

Mikeše se obhájci dalších obžalovaných snažili znevěrohodnit, ale podle soudkyně Mikešovi dávaly zapravdu další důkazy. Lidem okolo Kušnierze nejdřív peníze posílal, ale pak otočil. "Kdyby měl dost peněz, asi by zaplatil a my bychom se tu ani nesetkali," řekla soudkyně. U soudu se hájil, že platil, protože se bál; lidé okolo Kušnierze mu prý říkali, že "projekt shoří".

Kauza Severozápad:

  • ROK 2011

22. března - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu provedl razii v sídle Rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem, jehož šéfem byl Petr Kušnierz. Důvodem zásahu bylo podezření z korupce při výběru projektů a čerpání dotací.

24. března - Krajské zastupitelství oznámilo, že v kauze stíhá sedm lidí. Tři z nich byli obviněni z podplácení, čtyři z přijímání úplatku a jeden navíc i z vydírání. Pět obviněných, mimo jiné i Kušnierz, skončilo týž den ve vazbě. Kušnierz byl koncem března dočasně zbaven funkce.

25. března - Ministerstvo financí v souvislosti s případem pozastavilo programu Severozápad takzvanou certifikaci. To znamená, že ministerstvo do Bruselu neposílá žádosti o proplacení proinvestovaných peněz.

17. srpna - Státní zastupitelství obžalovalo všech sedm lidí, kteří byli stíháni v kauze ROP Severozápad.

5. září - Kušnierz byl definitivně odvolán z ředitelské funkce.

14. prosince - Kušnierz poprvé stanul před soudem. Prohlásil, že je nevinný a že obžaloba proti němu nemá jediný přímý důkaz. Podle státního zástupce měl Kušnierz spolu s dalšími třemi lidmi žádat desetiprocentní provize z evropských dotací. Podle spisu přijali nebo plánovali přijmout minimálně 2,8 milionu korun. Peníze měly být slíbené na tři projekty - Rodinný hotel pod Třebouňským kopcem s dotací asi 12 milionů korun, Penzion Villa Mannesman s nakonec nepřidělenou dotací 15 milionů a uvažovaná rekonstrukce fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích.

20. prosince - Novým ředitelem Úřadu Regionální rady Severozápad se stal Pavel Karel Markvart.

  • ROK 2012

23. ledna - Před soudem se četla mailová korespondence Kušnierze a jeho předchůdce ve funkci Petra Vráblíka. Vyplynulo z ní, že výběr Kušnierze do čela dotačního úřadu Severozápad mohl být zmanipulovaný, o čemž prý věděli i někteří politici, včetně bývalého hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce (ODS). Ten takové obvinění před soudem odmítl.

13. března - Kušnierz byl na základě rozhodnutí Vrchního soudu v Praze propuštěn z vazby.

28. května - Kušnierz požádal o výměnu soudce v procesu. Soudkyně Kamila Elsnicová byla podle jeho názoru podjatá, protože její bratr patří mezi ústecké aktivisty, kteří bojují proti korupci a zvůli úřadů.

4. června - Ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo financí pozastavily Regionální operační program Severozápad. Ministerstva uvedla mezi důvody pozastavení programu například policejní vyšetřování jeho bývalého ředitele Kušnierze, dále audit společnosti Deloitte, který zjistil v programu Severozápad pochybení u všech 35 kontrolovaných projektů, a také obvinění z klientelismu, která vznesl bývalý úředník programu Leo Steiner.

29. června - Před soudem zazněly závěrečné řeči. Žalobce navrhl pro Kušnierze sedmiletý nepodmíněný trest.

3. července - Policie Kušnierze znovu zatkla. Spolu s ním byli zadrženi i další tři lidé, z nichž dva byla zaměstnanci ROP Severozápad. Všichni čtyři si vyslechli obviněni z poškozování finančních zájmů EU a tři z nich navíc i ze zneužití pravomoci úřední osoby.

12. července - Ústecký soud uznal Kušnierze vinným z přijímání úplatků a vyměřil mu za to trest v délce 7,5 roku, pokutu 750 000 kč a pětiletý zákaz činnosti. Vinnými soud shledal i šest zbylých obžalovaných.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!