25. srpna 2018 12:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Extáze, kokain i hašiš. Policisté odhalili na festivalu Mácháč desítky drogových deliktů

Policie ČR | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie ČR | foto: Reprofoto

DOKSY Policisté a celníci v souvislosti s konáním festivalu taneční hudby Mácháč v Doksech na Českolipsku odhalili v pátek a v noci na sobotu 45 drogových deliktů. V sedmi případech šlo o trestný čin, v ostatních o přestupek, řekla mluvčí policie Ivana Baláková.

Nejčastěji podle ní nalezli marihuanu. „Kromě ní měli návštěvníci akce u sebe i extázi, kokain, hašiš,“ uvedla.

Víkendový taneční festival se tradičně koná u Máchova jezera. Mezi hlavní hvězdy patří nizozemští dýdžejové a producenti Hardwell a Armin van Buuren. Na písčité pláži Klůček se každoročně schází na konci srpna kolem 10.000 lidí, tolik jich je podle odhadu policie i letos.

Přestupku se podle Balákové dopustilo 38 lidí ve věku 21 až 25 let. „Držení drog u dalších sedmi lidí policisté kvalifikovali jako přečin přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu. Za ten hrozí pachateli až jeden rok odnětí svobody,“ řekla Baláková. Policie u většiny z nich našla kolem deseti tablet extáze, devatenáctiletá žena z Prahy měla 1,5 gramu kokainu.

Policisté odhalili i šest řidičů, kteří byli pod vlivem alkoholu nebo drog. V pěti případech šlo o přestupek a v jednom o trestný čin. Přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky se dopustil čtyřiadvacetiletý řidič s 1,46 promile alkoholu v krvi.

Policisté se letos při kontrolách poprvé zaměřili i na cestující ve vlacích. „Na vytipovaných spojích procházejí vagony společně policisté s celníky a psem vycvičeným na vyhledávání drog. Tři ze sedmi osob podezřelých ze spáchání přečinu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu jsme odhalili právě ve vlaku směřujícím na Doksy,“ dodala Baláková.

V rámci bezpečnostního opatření letos oproti předchozím rokům podle ní také poprvé využívají pět spektrometrů na detekci stop po drogách a prekurzorech, v minulých letech byl k dispozici jen jeden. Čtyři přístroje má podle ní Celní správa ČR. Pátou s sebou přivezli celníci ze saských Drážďan, kteří při odhalování drog vypomáhají u Máchova jezera už šestým rokem, dodala mluvčí policie. Policisté budou v kontrolách u jezera pokračovat, většina účastníků festivalu má odjet v neděli.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz