Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Je tu velká skupina, která může ohrozit demokratické Česko, varuje zpráva vnitra

Protestní pochod za umožnění vystoupení ve vysílání České televize a demisi vlády pořádaný iniciativou „Česko na 1. prvním místě“. .(17. listopadu 2022) foto: Petr TopičMAFRA

Radikalizace extremistů, která se děje v online prostoru, je okamžitou bezpečnostní výzvou i pro Česko, uvedlo ministerstvo vnitra v situační zprávě o projevech extremismu za druhé pololetí loňského roku. Úřad dodal, že velká skupina lidí, která je nespokojená s uspořádáním a směřováním státu, má potenciál ohrozit demokratické základy Česka.
  18:32

Online radikalizace se podle ministerstva týká různých věkových a společenských skupin i rozličných ideologických směrů. U pravicového extremismu představují největší hrozbu právě izolované online komunity, zmiňuje zpráva. Ty tvoří sice málo členů, kteří se veřejně zpravidla neprojevují, jejich riziko spočívá ale v tom, že z nich mohou vzejít osamělí útočníci.

Zpráva dodává, že členové těchto komunit nemusejí mít vazbu na tradiční extremistické struktury, protože z jejich pohledu mohou být už příliš zkostnatělé a umírněné. Členové online komunit bývají dobře jazykově vybaveni, což jim umožňuje navazovat kontakty se zahraničními kolegy. „V komunikaci s nimi se utvrzují ve svém přesvědčení, získávají odvahu a nacházejí inspiraci,“ konstatovalo ministerstvo.

Mezistupeň mezi radikálními online komunitami a tradičními pravicovými extremisty tvoří podle vnitra antisemitská a homofobní Dělnická mládež, která se projevuje vyhroceně nenávistnou rétorikou a výhrůžnými vzkazy. Představitelé Dělnické strany sociální spravedlnosti ani Národní demokracie v uplynulém pololetí neuspořádali žádnou významnější akci. „Jejich vliv dlouhodobě upadá,“ zhodnotilo ministerstvo.

Domobranecké skupiny podle vnitra ovlivnily osobní spory mezi jejich čelními představiteli a také postup státu, například zákon o nakládání se zbraněmi. „Z obavy z možného postihu se stáhli do ústraní,“ napsal úřad.

Je podle vás v Česku ohrožená demokracie?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

Ne3474
Ano1760

Co se týče extrémní levice, anarchisté se podle vnitra nadále věnovali zejména dění na Ukrajině. „Většina českých anarchistů se přiklání k myšlence, že prioritou je poražení kremelského režimu. Teprve poté se lze zaměřit na organizování společnosti dle anarchistických myšlenek,“ zmínila zpráva. Význam ortodoxních komunistů podle vnitra v loňském druhém pololetí nadále upadal.

Velká skupina nespokojených lidí může ohrozit demokratické základy

„V České republice se etablovala jako relevantní politická síla skupina nespokojených občanů, kteří nedůvěřují vládě, demokratickému systému a nesouhlasí se zahraničním směřováním státu,“ konstatovalo vnitro.

Alternativu těmto lidem podle ministerstva nabízejí právě rozličné konspirační teorie, které v sobě často zahrnují xenofobní a vyhroceně nacionalistické názory. „Potenciál pro ohrožení demokratických základů v České republice existuje a může se zvyšovat,“ zdůraznilo ministerstvo.

Úřad zmínil jako příklad skupinu kolem Ladislava Vrábela, na jehož demonstraci dorazilo počátkem loňského září zhruba 70 000 lidí. „Od září pak počáteční vliv tohoto aktivisty upadal, mimo jiné i kvůli sporům s kolegy a spolupracovníky,“ uvedla zpráva.

Vnitro také poukázalo na to, že v online prostoru, zejména na sociálních sítích, působí několik zkušených konspirátorů s vysokou sledovaností. „Někteří dezinformátoři od svých příznivců vybírají finanční příspěvky. Vzniká tak mezi nimi tvrdé konkurenční prostředí,“ popsalo.

Podle ministerstva vnitra komunální volby ukázaly, že hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) nemá v českém „pronárodním prostředí“ konkurenci. „Představitelé hnutí si jsou vědomi svého výlučného postavení a pečlivě si ho hlídají,“ píše se ve zprávě.

Konkurenční aktivisté se sice v některých případech pokoušejí vytvořit vůči hnutí Tomia Okamury alternativu, zpravidla ale nejsou politicky úspěšní. Vnitro dodává, že ve sledovaném období představitelé hnutí SPD upozadili xenofobní témata a prioritně se věnovali kritice vlády, její domácí i zahraniční politiky.

Koronavirus a válka na Ukrajině

Úřad zrekapituloval, že vznikají rozličné skupiny, které operují „vlastenectvím“ a nutností zásadně změnit fungování státu. „Dostávají se do stále větší izolace od zbytku společnosti,“ varovalo vnitro.

„Po skončení koronavirové epidemie se zájem řady dezinformátorů přesunul mimo jiné k válce na Ukrajině. Zpravidla začali opakovat tvrzení kremelské propagandy. Válečný konflikt tak jejich příznivce ještě více vzdálil od opačného názorového proudu,“ doplnilo s tím, že ve společnosti roste i míra agresivity.

Zpráva hovoří také o dezinformačních médiích, která podle ní sledovala zejména prokremelskou linii. „Tvorbu alternativních médií lze přirovnat k produkci obří PR agentury, která má za cíl propagovat vše spojené s oficiální ruskou politikou (či příznivé pro tuto politiku) a kritizovat vše prozápadní a prodemokratické,“ napsal úřad.

„Tato média už nalezla svůj okruh příznivců, kteří jim bezmezně věří a odmítají sdělení seriózních médií. Tito příznivci pak mediální obsahy šíří prostřednictvím emailů a sociálních sítí. Nemají problém přijímat i naprosto protichůdné či rozporuplné informace,“ poznamenalo vnitro.

V souvislosti s válkou na Ukrajině zaznamenalo ministerstvo projevy namířené proti Ukrajincům, ale také proti Rusům. Za mediálně nejznámější kauzu v tomto ohledu označilo odsouzení dezinformátorů Patrika Tušla a Tomáše Čermáka za nenávistná videa proti Ukrajincům.

Ministerstvo shrnulo, že v Česku loni i nadále platil první stupeň ohrožení terorismem. Stupnice počíná nulovým stavem a končí třetím, nejzávažnějším stupněm. První stupeň tak upozorňuje na existenci obecného ohrožení terorismem, která vyplývá ze zahraniční situace a z mezinárodních aktivit Česka včetně jeho příslušnosti k NATO.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat