Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie obvinila podnikatele Kočku z daňového úniku, mělo jít o škodu 130 milionů

Česko

  22:54
Praha - Celkem dvacet pět lidí a čtyři firmy obvinili detektivové z daňových úniků. Mezi obviněnými je i pražský podnikatel Jan Kočka, uvedla Česká televize. Podle policie se jednalo o řetězec společností, který pomocí faktur za neexistující služby okrádal stát. Právě těchto machinací se měla podle policie účastnit i Kočkova společnost Prostor. Škodu kriminalisté vyčíslili na více než sto třicet milionů korun.

Jan Kočka v kanceláři v roce 2015. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Jedenáct domovních prohlídek a devětadvacet zadržených, to je výsledek velké policejní akce v kauze s krycím názvem Úklid. Ze zadržených obvinili policisté celkem pětadvacet lidí, a to za praní špinavých peněz a krácení daní. Mezi obviněnými je i pražský podnikatel Jan Kočka, informovala Česká televize.

„Trestné činnosti se měli obvinění dopouštět prostřednictvím vytváření fiktivních obchodů za neexistující služby,“ uvedl pro televizi mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Policie tvrdí, že skupina založila 23 firem, část z nich přitom ve skutečnosti nepodnikala. Právě na jejich účty posílaly peníze firmy, které se zabývají úklidovými službami. „Z bankovních účtů byly finanční prostředky následně vybírány disponenty v hotovosti a předávány přes další prostředníky hlavním organizátorům,“ uvedl Ibehej.

Firmy však platily za fiktivní služby. Kriminalisté tvrdí, že si takto firmy krátily daň z přidané hodnoty a daň z příjmu právnické osoby, navíc si uměle navyšovaly náklady. V policejním dokumentu, do kterého Česká televize nahlédla, se mimo jiné uvádí: „… vykazovaly do daňových přiznání k předmětným daním neexistující zdanitelná plnění, čímž jednak umožnily snížení daňové povinnosti na dotčených daních u některých ze společností, a jednak umožňovaly vyvedení finančních prostředků za toto předstírané plnění z předmětných společností“.

Zabavený majetek za 95 milionů korun

Kočka podle detektivů do účetnictví své firmy zařazoval právě fiktivní faktury. „Jan Kočka (…) jako statutární zástupce společnosti Prostor (…) nechal zaúčtovat faktury za fiktivní služby ve výši 406 milionů korun…,“ popisuje podíl Jana Kočky na podvodu policejním dokument, který má Česká televize k dispozici.

České televizi se nepodařilo získat vyjádření Jana Kočky. „Pan Kočka tady není,“ uvedla pro Českou televizi žena ve firmě Prostor. Vyjádřit se odmítl i advokát Jana Kočky, Vlastimil Rampula.

Policie zajistila majetek za celkem 95 milionů korun. Mimo jiné i Kočkovy nemovitosti, ve kterých firma Prostor sídlí. Detektivové Kočku obvinili z menšího daňového úniku už loni, ten však uvedl, že s obviněním nesouhlasí. Podle detektivů současná akce navazuje právě na loňskou razii. Obviněná skupina tehdy obchodovala s neexistujícími reklamními službami a připravila stát na daních o 415 milionů korun.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat