19. června 2017 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie obvinila Jana Kočku z rozsáhlých daňových podvodů

Jan Kočka v kanceláři v roce 2015. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kočka v kanceláři v roce 2015. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Policie obvinila podnikatele Jana Kočku z daňových úniků. Byl podle ní součástí skupiny, která fiktivními obchody s neexistujícími reklamními službami připravila stát na daních asi o 415 milionů korun. Informaci České televize Kočka potvrdil serveru Aktuálně.cz. Serveru iRozhlas.cz pak uvedl, že v souvislosti s kauzou pozastaví své členství v ČSSD.

„K trestnímu stíhání konkrétních osob se vyjadřovat nemůžeme. Mohu potvrdit pouze to, že jsme v uplynulých dnech provedli rozsáhlý zásah,“ uvedla Iva Knolová z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na dotaz serveru iDNES.cz.

Podle serveru Echo24.cz policie už před měsícem provedla domovní prohlídku přímo u Kočky doma. Stalo se tak prý v návaznosti na kauzu okolo ovlivňování zakázek spojených s pražskou městskou firmou TSK.

Jan Kočka na pohřbu Valtra Komárka v roce 2013.
Jan Kočka v kanceláři v roce 2015.

Kromě této prohlídky se uskutečnilo 23 dalších, během kterých byla zabavena luxusní auta, šperky i nemovitosti. Zablokovány byly i účty obviněných. Celková hodnota zabavených věcí se prozatím zastavila na 110 milionech korun.

Firmy nic nevykonávaly

Dvě firmy a 24 lidí obvinili policisté podle tiskové zprávy na konci května. „Trestná činnost měla být páchána obviněnými prostřednictvím vytvoření fiktivních obchodů za neexistující reklamní služby. Obvinění měli po vzájemné domluvě, díky nadhodnoceným reklamním službám, soustavně krátit povinnost k dani z přidané hodnoty a dani z příjmu právnických osob,” uvedla Knolová na konci května v oficiální zprávě.

Skupina údajně založila minimálně 21 společností, z nichž část nevykonávala žádnou podnikatelskou činnost. Dvacítka obviněných je stíhána na svobodě, čtyři lidé, kteří trestnou činnosti podle policie organizovali, jsou ve vazbě. V případě odsouzení obviněným hrozí za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a legalizaci výnosů z trestné činnosti od pěti do deseti let vězení.

Rodina Kočkových proslula mimo jiné pořádáním Matějských poutí na holešovickém Výstavišti. Bratra Jana Kočky zastřelil v roce 2008 v pražské restauraci Monarch Bohumír Ďurčko, soud ho poslal na 12,5 roku do vězení.

Kočka přeruší členství v ČSSD

Jan Kočka je současně dlouholetým členem sociální demokracie v Praze 7. Dočasné přerušení svého členství ve straně odůvodnil serveru Českého rozhlasu tím, že nechce, aby někdo poškozoval ČSSD. Podle místopředsedy pražských sociálních demokratů Jiřího Bodenlose je to běžná praxe. „Většinou to bývá tak, že se navrhne členovi pozastavení členství. Většinou si to ale členové pozastavují sami, mělo by to tedy vycházet od něj (Jana Kočky),“ řekl serveru Bodenlos.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz