19. října 2009 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Falešnou dizertační práci dodala známá Grossových

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 238Diskuse
Helena Horová na snímku z r. 2005 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Helena Horová na snímku z r. 2005 | foto: Lidové noviny

PRAHA Kauza plzeňských práv má další dějství a tentokrát míří do okolí bývalého premiéra Stanislava Grosse. O víkendu totiž vyšlo najevo, že v knihovně se objevila nová, narychlo svázaná dizertační práce „rychlostudenta“ Jana Kavky.

Podle pověřeného šéfa fakulty Jiřího Pospíšila to rozhodně není původní práce. Tuto novou práci totiž nechal narychlo svázat v pražském knihařství Rak zástupce společnosti Egidas. Do knihovny se tak podle MF Dnes dostala práce ve zcela nové vazbě. Kavka včera večer odmítl, že by se jednalo o práci novou. Text nově svázané práce je podle něj původní.

Čtěte také: Při dizertaci jsem nepodváděl, tvrdí Kavka

Podezření ovšem vzbuzuje společnost Egidas, která práci do knihvazačství zadávala. "Jakmile jsem zjistil, že jde o novou verzi práce, o které se již mluvilo v médiích, oznámil jsem to policii," prohlásil majitel knihvazačství Vladimír Rak.

Společnost Egidas na svých stránkách nabízí finanční poradenství a finanční či právnické analýzy. Na veřejnosti se ale její jméno – a hlavně jméno její jednatelky Heleny Horové – neobjevuje poprvé. Horová dělala například účetnictví "proslulému" Českému domu v Moskvě.

V roce 2005 si Horovou navíc najal také Stanislav Gross, aby mu pomohla vyřešit majetkové poměry své rodiny. Tou dobou totiž vrcholila aféra podivné půjčky na byt, kterou si expremiér Gross měl vzít od svého strýce Františka Vika. Horová byla v médiích označována za blízkou přítelkyni Šárky Grossové. "Náš vztah je čistě pracovní a obchodní. I když je pravda, že naše děti chodí spolu do stejné školky," řekla tehdy LN. Šárce Grossové nakonec pomohla "uzavřít" její firmu Denna Production.

Další podrobnosti o kauze si přečtěte v pondělním vydání deníku

  • 238Diskuse

Najdete na Lidovky.cz