Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Faltýnek se octl na vedlejší koleji. Druhý muž hnutí ANO přišel o část svého vlivu

Česko

  6:00
PRAHA - Bylo třeba zachránit pražskou koalici, řešit důležité personálie na ministerstvu dopravy nebo vymyslet strategii k vyjednávání o vládní koalici? Donedávna platilo, že takové úkoly se svěřovaly prvnímu místopředsedovi hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi. Doba se však změnila a druhý muž vládního uskupení se octl na vedlejší koleji.

Jaroslav Faltýnek (ANO) na jednání Poslanecké sněmovny. foto:  Dan Materna, MAFRA

Faltýnek přišel o vliv v resortu dopravy. Na konci srpna skončil v dozorčí radě Českých drah jeho dlouholetý spojenec a poslanec Milan Feranec. Stalo se tak na žádost premiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše.

Střelba do vlastní nohy? Ve vysílací radě chce mít ANO muže, podle kterého je Babiš gauner

Když pak v létě ANO shánělo pražského lídra kandidátky pro komunální volby, Faltýnek nebyl do výběru zapojen. Pokud tehdy někoho doporučoval, byl to exministr financí Ivan Pilný, který nakonec kandiduje ze třetího místa. Nového lídra Petra Stuchlíka za šéfem ANO přivedli Babišovi poradci a analytici. Experti na PR jako Marek Hanč, Lucie Kubovičová či Marek Prchal nyní mají k předsedovi vlády nejblíže.

Faltýnkova moc se tak „smrskla“ na sněmovnu, kde vede klub se 78 poslanci. Se svou úlohou je nicméně smířený. „Je to pro mě práce na ‚full time‘ (plný úvazek – pozn. red.). Není to jednoduché, ale myslím, že se docela daří najít shodu. Mám mnohem větší zodpovědnost než před lety,“ řekl Faltýnek v rozhovoru pro LN, který na Lidovky.cz zveřejníme v neděli.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!