Pátek 4. října 2024, svátek má František
130 let

Lidovky.cz

Férové potraviny po italsku? Bez mafie

Česko

PALERMO/PRAHA Kolik italských potravinářských firem má co do činění s mafií, lze jen těžko říci. Každopádně na jihu Itálie se bez povolení kmotrů po desítky let - možná jen s mírnou nadsázkou - neprodala ani houska.

To už ale přestává být pravda. Před pár roky se tu začaly vyrábět potraviny nesoucí označení „Ze země osvobozené od mafie“, které jsou nyní mezi Italy hitem.

Za zrodem této značky stojí kněz Luigi Ciotti, který zasvětil svůj život boji proti organizovanému zločinu. V roce 1995 díky němu přijal italský parlament zákon, podle kterého veškerá půda zabavená mafiánským bossům musí být využita k „sociálně prospěšným účelům“. Aby přesvědčil italský parlament, Ciotti pro tento návrh získal na milion podpisů. Odtud byl už jen krůček k tomu, aby se v roce 2001 vytvořila společnost Libera Terra (Svobodná země), která sdružuje několik výrobců obdělávajících půdu nedaleko proslulého města Corleone na Sicílii (kde se odehrává část slavného románu Kmotr).

„Když jsme začínali, nikdo z okolních měst nechtěl přijít pěstovat naše obilí,“ líčila serveru GlobalPost místopředsedkyně společnosti Francesca Massiminová. „Obdělávat zabranou půdu bylo něco, co tu ještě nebylo. A lidé nechtěli, aby se vědělo, že pracují pro nás,“ dodala.

V současné době organizace pod záštitou Libera Terra obdělávají zemědělskou půdu o rozloze zhruba sedmi kilometrů čtverečních hlavně na Sicílii a jihu Apeninského poloostrova. Pěstuje se obilí i vinná réva.

Pokračování na straně 7

Dokončení ze strany 1

I když v minulých patnácti letech sicilská mafie značně ztratila na své síle, farmáři působící v těchto místech z ní mají stále respekt.

„Popírat, že zde panuje určitý stupeň obav, by nebylo správné,“ řekl mluvčí společnosti Francesco Galante. „Naši lidé chodí pracovat na pole v pět hodin ráno: jsou sami, izolovaní a moc dobře vědí, kdo kdysi vlastnil tuto půdu,“ poznamenal. Pro vysoce postaveného mafiána je totiž daleko horší přijít o pozemky než o osobní svobodu, vysvětlil Galante. Úplnou tragédií pak je, když jeho bývalé vlastnictví slouží k vydělávání legálních peněz. Proto už se v minulosti stalo, že vinice poctivých farmářů byly vypáleny nebo že se ztratily cenné zemědělské přístroje. Sami pěstitelé se také stávají terčem zastrašování ze strany rodin uvězněných mafiánů. K dostání v šesti městech Potraviny vyrobené legálně bez přičinění mafie, a navíc v bio kvalitě se těší velké oblibě u Italů. K dostání jsou pouze ve specializovaných obchodech v šesti italských městech nebo prostřednictvím některých potravinových řetězců. Na internetu si je mohou koupit jenom obchodníci. Pod značkou Libera Terra jsou k mání například těstoviny, několik druhů luštěnin, nakládané lilky, artyčoky, sušená rajčata či olivový olej. „Je to určitě dobrá věc,“ myslí si o celém nápadu Roberta Barbiová, jedna z nakupujících v pobočce Libera Terra v Římě. „Zvlášť limoncello je vynikající, kupuji ho pro svou matku,“ svěřila se agentuře AP s odkazem na sladkokyselý likér typický pro jih Itálie. Jedním z nejoblíbenějších artiklů je pak značka vín Centopassi (Sto kroků) pojmenovaná podle filmu o sicilském novináři, kterého zabila mafie.

Zboží vyrobené s „chutí legálnosti“, jak se také někdy těmto výrobkům říká, hodnotí kladně i odborníci. Podle nich využívání bývalé „mafiánské“ půdy znamená spoustu pracovních příležitostí v oblastech, kde je vysoká nezaměstnanost.

Autor: