Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražský summit bude v říjnu, potvrdil Fiala po schůzce s Michelem

Česko

  18:18aktualizováno  20:14
Premiér Petr Fiala se ve čtvrtek večer sešel s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Lídři potvrdili, že se 6. a 7. října bude v Praze konat neformální summit Evropské unie. Tématem má být širší spolupráce Evropské unie s nečlenskými státy. Fiala s Michelem na večerní schůzce řešili také pracovní plán pro předsednictví Česka v Radě EU.

Neformální summit Evropské unie se uskuteční v Praze v říjnu, oznámil premiér Petr Fiala po čtvrtečním večerním jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Summit se má podle Michela uskutečnit 6. a 7. října. Tématem bude širší spolupráce Evropské unie s nečlenskými státy.

O uspořádání summitu Petra Fialu požádali lídři Evropské unie před několika dny. Koncept širší Evropy navržený Francií má být otevřen zejména pro země, které usilují o členství v EU a nabídnout jim možnosti bližší spolupráce. Nemá však být náhradou přijímacího procesu. Fiala by si přál, aby se jednání mohl osobně zúčastnit ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Michel a Fiala na večerní schůzce řešili také pracovní plán předsednictví, které začne již 1. června. Shodli se, že hlavní témata budou ekonomická a energetická, chtějí se zabývat i pomocí a obnovou Ukrajiny. „Evropa podporuje Ukrajinu finančně, politicky i lidsky, Ukrajina toho ale potřebuje víc,“ řekl předseda Evropské rady. Požádala podle něj o větší finanční i vojenskou pomoc.

Fiala poděkoval Michelovi za to, že do Prahy dorazil. Zmínil, že se poslední dobou často potkávají. „Znamená to, že se potýkáme s velkými výzvami. Je důležité, abychom mezi NATO a EU spolupracovali, abychom spolupracovali uvnitř Evropské unie. To je i jeden z úkolů předsednictví, abychom dokázali z různých pozic vyjít jednotní,“ uvedl.

Evropská rada má zatím na druhou polovinu roku ve svém kalendáři naplánovány dva summity, a to na 20. a 21. října a na 15. a 16. prosince. Na zatím posledním summitu v minulém týdnu lídři unijních zemí schválili kandidaturu Ukrajiny a Moldavska.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat