Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Fiala: ODS chce po volbách vystřídat levicově-populistickou vládu

Česko

  12:13aktualizováno  14:45
PRAHA - Jako demokratickou alternativu stávající levicově-populistické vlády představil současnou ODS na její sobotní programové konferenci předseda občanských demokratů Petr Fiala. Strana v Národním domě na pražských Vinohradech představuje program pro říjnové parlamentní volby, který je založený na snížení daní, antibyrokratických opatřeních, bezpečnosti a zkvalitnění vzdělávání.

Předseda ODS Petr Fiala ve volebním štábu ODS. foto: MAFRA - František Vlček

Fiala v úvodu konference uvedl, že ODS je po útlumu opět připravena ujmout se role lídra pravice. Současně varoval před nedemokratickým vývojem, který může v Česko ovládnout po volbách do Poslanecké sněmovny.

„Po volbách může Česká republika klesnout na politické dno,“ varoval Fiala před dvěma scénáři. „Hlas pro ČSSD může být hlasem pro komunisty poprvé ve vládě po roce 1989,“ uvedl. Druhým rizikem by pak podle něj bylo absolutní vítězství hnutí ANO současného vicepremiéra Andreje Babiše, který se netají snahou o omezení demokratické debaty. ODS, které nynější průzkumy dávají zhruba devítiprocentní podporu, je podle Fialy připravena systém demokracie ochránit.

Růst ANO i ČSSD se podle volebního průzkumu zastavil. TOP 09 má víc než ODS

Ve volbách jsou podle Fialy občanští demokraté připraveni zastavit levicově-populistickou vládu, ochránit svobodu a prosadit Silný program pro silné Česko, jak občanští demokraté soubor 190 změn nabízených voličům nazvala.

Účastníky konference, kteří se v sobotu v Národním domě sešli, burcoval k optimismu a poděkoval jim za spoluúčast na tvorbě programu. Kritizoval přitom vládní ČSSD a ANO v čele s jejich předsedy. „(Bohuslav) Sobotka spí, Babiš sní, a my občanští demokraté pracujeme,“ konstatoval s poukazem na programovou práci politické konkurence. „Je to kamufláž bezradnosti,“ ohradil se proti prezentovaným vizím ANO a ČSSD.

Cílem občanských demokratů před volbami je podle Fialy sebevědomé Česko v prosperující Evropě. Za první úkol na cestě k volebnímu úspěchu přitom označil rozptýlení přesvědčení, že ve volbách se bude rozhodovat pouze mezi vládními stranami. „Nikdo nemá nic jisté, ani vítězství, ani porážku, ani vládu, ani opozici,“ konstatoval šéf ODS.

Známí kandidáti na prezidenta zatím nemají podporu ODS

Z kandidátů, kteří se dosud přihlásili do prezidentských voleb na počátku příštího roku, ODS zřejmě nikoho nepodpoří. Vyplývá to ze slov předsedy občanských demokratů Petra Fialy na dnešní programové konferenci strany. Novinářům řekl, že ODS hledá takového kandidáta, který by měl reálnou šanci porazit současného prezidenta Miloše Zemana. Tomu, aby Zeman na Hradě nebyl až do roku 2023, chce Fialapodřídit strategii ODS před prezidentskými volbami. Míní, že v současnosti známí kandidáti takový potenciál nemají.

Autor: