Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fico: Rozšiřování eura se zastaví

Česko

Slovensko se přidalo k euru v posledním možném termínu, míní premiér

BRATISLAVA Slovensko podle svého premiéra Roberta Fica zavedlo euro v ideální době, vzhledem k tomu, že o vstupu země do Evropské měnové unie se rozhodlo ještě před začátkem světové hospodářské krize. Fico to včera řekl na konferenci věnované prvnímu výročí od zavedení eura na Slovensku. V přípravách i samotném přechodu na novou měnu může být Slovensko podle něj vzorem pro jiné země.

„Jsem absolutně přesvědčený o tom, že jsme chytili doslova poslední eurový vlak. A nastoupili jsme do něj, protože tento vlak na cestu po Evropě několik let určitě vypravený nebude,“ dodal premiér. Slovensko se od letošního ledna stalo šestnáctým členem eurozóny, a to jako první země takzvané visegrádské čtyřky.

Česká republika, Polsko ani Maďarsko, což jsou zbývající členové Visegrádu, zatím podmínky pro vstup do eurozóny nesplnily. Některé země Evropské unie si ještě nestanovily termín, v němž by euro chtěly zavést. „Není zkrátka pravděpodobné, že by v roce 2011, 2012 nebo možná 2013 další země splnila podmínky a stala se součástí tohoto opravdu elitního klubu,“ poznamenal Fico.

Mezinárodní měnový fond nicméně v říjnu uvedl, že Estonsko má šanci zavést euro v roce 2011. S tímto termínem Tallinn počítá ve svých nových plánech. Česká republika oznámení o plánovaném vstupu do eurozóny kvůli hospodářským problémům v důsledku celosvětové krize a pádu vlády zatím odložila.

Slovenský ministr financí Ján Počiatek na konferenci poznamenal, že nová měna Slovensku přinesla více výhod než rizik. „Zavedení eura odbourává bariéry podnikatelům, vládě i občanům, snižuje transakční náklady, odstraňuje kurzová rizika, zpřehledňuje cenové relace a urychluje celý proces konvergence Slovenska k vyspělým evropským zemím,“ řekl. Od členství Slovenska v eurozóně očekává, že do budoucna podpoří růst ekonomiky.

Guvernér Národní banky Slovenska Ivan Šramko připomenul, že samotné euro všechny ekonomické problémy nevyřeší.

***

Fico o euru

Jsem absolutně přesvědčený o tom, že jsme chytili doslova poslední eurový vlak. Tento vlak na cestu po Evropě několik let určitě vypravený nebude.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!