Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
12. května 2018 12:12, aktualizováno  18:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

KSČM nepodpoří vládu, pokud nezmění postoj k zahraničním misím. Je to překvapení, říká Brabec

Předseda KSČM Vojtěch Filip. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KSČM Vojtěch Filip. | foto: ČTK

PRAHA Šéf KSČM Vojtěch Filip hrozí nepodpořením vlády. Strana je prý nespokojená s dvěma body programového prohlášení, řekl pro ČT Filip po sobotním jednání širšího vedení KSČM o podpoře vlády. Mimo jiné prý s bodem upravujícím navyšování zahraničních misí. Pokud se to nezmění, podpora by nebyla možná.

„Debata k vládnímu prohlášení byla velmi kritická,“ tvrdí Filip. „Jsme velmi nespokojeni minimálně ve dvou věcech, prioritní pro nás je navyšování misí, to vyvolalo bouři, pokud by to zůstalo v programu, podpora by nebyla možná,“ prohlásil Filip.

KSČM rozhodne o případné toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD až po vyhlášení výsledků referenda v ČSSD, které budou známy 15. června. 

Návrh programového prohlášení vlády nyní obsahuje slib na posílení české přítomnosti v Afghánistánu a v Iráku. Hovoří se v něm i o přispívání do vojenských sil NATO v Pobaltí či do sil rychlé reakce. Filip ale označil posilování zahraniční přítomnosti českých vojáků za nepřijatelné, pro KSČM to je nepřekonatelná podmínka pro případnou toleranci vlády.

Brabec: Je to překvapení

Sobotní vyjádření Filipa místopředsedu ANO Richarda Brabce překvapilo. V postoji k zahraniční politice se ANO s KSČM lišilo, vyjádření KSČM ale tento rozpor dostalo do kategoričtější polohy, řekl v sobotu Brabec ČTK. O záležitosti podle něj budou muset jednat předsedové ANO a KSČM Andrej Babiš a Vojtěch Filip.

Brabec uvedl, že o záležitosti zatím ví pouze z médií, KSČM dosud ANO oficiálně neinformovala. „Osobně pro mě a asi i pro kolegy je to překvapení,“ řekl. O rozdílném postoji ANO a KSČM k zahraniční politice podle něj obě strany věděly, i proto nejednaly o vládní koalici, ale pouze o toleranci vlády ze strany komunistů.

„Dnes se to dostalo do daleko kategoričtější pozice. A především je potřeba, aby si pan předseda Filip sednul s panem předsedou Babišem a ty věci si řekli, jak opravdu byly míněny,“ řekl Brabec. Podle něj je třeba zjistit, jaký je přesný rozsah toho, co KSČM vadí. Jednání Babiše s Filipem by se podle Brabce mohlo uskutečnit v příštím týdnu.

Přijde kabinet s nožem na krku, reaguje opozice

„Odpovědnost za sestavení vlády má hnutí ANO, které také jedná s KSČM o toleranci vlády,“ reagoval na Filipova slova pro server Lidovky.cz předseda ČSSD Jan Hamáček.

Na požadavek šéfa KSČM reagovala na Twitteru také ministryně obrany Karla Šlechtová. „Naše zahraniční vojenské mise jsou nebojové mise OSN, NATO či EU, které pomáhají místním obyvatelům a chrání Českou republiku a Evropu před rozšiřováním migračních vln. Předpokládám, že udržení míru a zastavení migrace je v zájmu celé české politické scény,“ reaguje ministryně.

12.května 2018 v 13:03, příspěvek archivován: 12.května 2018 v 13:06

Naše zahraniční vojenské mise jsou nebojové mise OSN, NATO ci EU, které pomáhají místním obyvatelům a chrání Českou republiku a Evropu pred rozšiřováním migračních vln. Předpokládám, ze udržení míru a zastavení migrace je v zájmu celé české politické scény.

Podle předsedy ODS Petra Fialy si bude muset premiér předseda ANO Andrej Babiš vybrat: „Buď zachovat prozápadní směřování ČR a ctít spojenecké závazky, anebo jít na ruku komunistům. Je to jeho volba a odpovědnost vůči občanům,“ napsal Fiala v sobotu odpoledne na Twitteru.

12.května 2018 v 15:07, příspěvek archivován: 12.května 2018 v 15:23

Premiér @AndrejBabis si zjevně bude muset vybrat - buď zachovat prozápadní směřování ČR a ctít spojenecké závazky, anebo jít na ruku komunistům. Je to jeho volba a odpovědnost vůči občanům. https://t.co/dKIngD1YCS

„ANO a bohužel i ČSSD jsou ochotné za křesla ve vládě prodat i zahraniční orientaci naší země. Čeká nás kabinet, kterému budou komunisté držet očividně nůž na krku,“ napsal předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Filip bude informovat Babiše

Filip bude o stanovisku KSČM informovat předsedu ANO Babiše a chce vyjednat změnu ustanovení o zahraničních misích. Komunisté podle něj připraví formulaci, která se začlení buď do programového prohlášení nebo do dohody o toleranci menšinové vlády, která by měla stanovovat, že při vysílání vojáků do zahraničí bude Česko respektovat rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Komunisté kritizují také návrh na vytvoření odděleného důchodového účtu obsažený v programovém prohlášení. Podle Filipa existuje riziko, že by se za jiných vlád mohla zastavit valorizace důchodů. Nepovažuje to ale za nepřekročitelnou překážku pro toleranci kabinetu, nutné však podle něj je, aby vznikla nadstranická odborná komise, která bude důchodovou reformu připravovat.

Komunisté budou v rámci dohody o toleranci vlády usilovat také o to, aby se místa v dozorčích radách státních podniků rozdělovala na základě poměrného zastoupení ve Sněmovně. „Pokud mají politické strany mít odpovědnost za stát, musí mít také vliv na to, jak fungují podniky v rukou státu. To není věcí KSČM, to je věcí celé politické scény, všech politických stran,“ řekl Filip.

ANO a ČSSD mají ve dvousetčlenné Sněmovně 93 poslanců. Aby jejich případný koaliční kabinet získal důvěru, měl by se opírat o hlasy 15 komunistických poslanců. KSČM se ale o toleranci rozhodne až po skončení vnitrostranického referenda v ČSSD. „Pokud by ten výsledek byl negativní, tak všechny věci jsou znovu mimo reálný obraz, tato vláda nevznikne a bude muset vzniknout vláda na jiném formátu,“ zdůvodnil čekání na referendum Filip.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?