Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Přijde s Turkem a Konečnou zemětřesení na domácí scéně? Měli by se poučit od Babiše, míní Herzmann

Kandidáti Kateřina Konečná a Ondřej Dostál ze strany Stačilo! po vyhlášení voleb. (9. června 2024) | foto: Jakub Stadler, MAFRA

Premium Rozhovor
Hlavní vzkaz evropských voleb je, že část českých voličů stále hledá něco nového, říká sociolog Jan Herzmann, který v rozhovoru pro server Lidovky.cz dopodrobna zhodnotil výsledky letošních voleb do Evropského parlamentu. Nevylučuje, že se výsledky projeví v domácí politice, nové tváře ale musí zapracovat na personáliích. „Pan Turek je jeden. A už do podzimních krajských voleb bude potřeba postavit třináct kandidátek a do sněmovních čtrnáct kandidátek,“ uvádí.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Eurovolby skončily pro vládní strany v řadě zemí výpraskem; konzervativní až krajně pravicová politika se dostává na výsluní. Evropský parlament však nejspíš žádná revoluce nečeká. Lze tedy volební výsledky chápat zejména jako vzkaz jednotlivým národním vládám?
Podle mě je tam obojí: vzkaz Bruselu, obrazně řečeno, i národním vládám. Každopádně máte pravdu, že to není revoluce, je to jenom posun. Ostatně i v českých podmínkách nejde o nějaké zásadní překopání struktury politické sféry.

Filip Turek a Václav Klaus ze štábu koalice Přísaha a Motoristé. (10. června 2024)

Lidovky.cz: Vládní koalice prohrála s hnutím ANO, nebyl to ale takový výprask jako třeba ve Francii či Německu...
Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) sice brala druhé místo se ziskem 22 procent hlasů, to je poměrně slušný výsledek, ale sečteme-li celou vládní pětikoalici dohromady, tak jsou jen lehce nad třetinou. Zatímco hlasy pro nevládní entity, které ve volbách uspěly, dávají většinu 51 procent. Tedy vzkaz vládě to je stoprocentně. Je to jakýsi vztyčený prst, vyhrůžka, která signalizuje, že se opravdu schyluje k posunu moci někam jinam, než kde je dneska.

Dovolil bych si v této souvislosti upozornit, že podzimní krajské volby se uskuteční všude v republice, ale ne v Praze. A výsledek vládní koalice mimo hlavní město je v těchto eurovolbách ještě daleko horší. Hnutí ANO ovládlo všechny okresy s výjimkou „Velké Prahy“. Pro hnutí Andreje Babiše to určitě je povzbuzující a velkou pobídkou. Pokud by se jim na podzim podařilo získat i kraje, šlo by o velký signál do sněmovních voleb v příštím roce.

Lidovky.cz: Pro mnohé je největším překvapením eurovoleb v tuzemsku velký nárůst mimoparlamentní opozice. A to jak zprava, tak zleva. Kterým stranám to dle vás nejvíc „ukrojilo“?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se