13. září 2019 17:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Film o Dubčekovi, v němž si postavu Brežněva zahraje Francouz Depardieu, zaštítí i prezident Zeman

Gerard Depardieu a Leonid Brežněv. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gerard Depardieu a Leonid Brežněv. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Co mají společného Miloš Zeman, Alexander Dubček a Gerard Depardieu? Tři známé postavy symbolicky svedl dohromady připravovaný pokus o slovenský velkofilm. Producent Andrej Leca připravuje snímek o životě vůdčí osobnosti pražského jara 1968. V něm by si francouzský herec s ruským pasem Depardieu měl střihnout roli sovětského vůdce Leonida Brežněva. Mezinárodnímu filmu dal aktuálně záštitu český prezident Zeman. Připojil se tak k premiérům Andreji Babišovi a Petru Pellegrinimu.

„Mohu potvrdit, že jsem obdržel oficiální dekret. Prezident Miloš Zeman se rozhodl přijmout osobní záštitu nad filmovým projektem,“ komentoval posun v přípravě snímku Leca.

U vysoce postavených politiků se mu podařilo získat podporu přesto, že je v branži úplným nováčkem. Producent dosud nenatočil jediný film. K chystanému snímku Dubček – Lidská tvář se navíc slovenský Audiovizuální fond staví odmítavě. Žádost filmařů o dotaci shodil ze stolu s tím, že je projekt přehnaně ambiciózní a chybí mu jasné téma.

V roce 1971 na XIV. sjezdu KSČ. Za Husákem sedí zleva L. Štrougal, L.I.Brežněv...

V roce 1971 na XIV. sjezdu KSČ. Za Husákem sedí zleva L. Štrougal, L.I.Brežněv a L. Svoboda.

Plány tvůrců rozhodně nejsou malé. Jejich záměrem je vytvořit velkofilm s předběžným rozpočtem přesahujícím deset milionů eur. Tím by se vyšvihl mezi nejdražší díla slovenské kinematografie. Díky mezinárodnímu obsazení by Leca rád bodoval i za hranicemi bývalého federálního soustátí. „Film bude překvapivým odhalením života plného peripetií nejznámějšího Slováka ve světě,“ doplnil Leca.

První klapka by měla padnout v roce 2021, tedy během stého výročí Dubčekova narození. Premiéra by měla být o rok později. Pod filmem je podepsán scenárista Karol Hlávka, jenž stál u zrodu filmu Fontána pro Zuzanu. Režie se má ujmout chorvatský tvůrce Lordan Zafranovič. Konzultantem a supervizorem bude prý polský filmař Krzysztof Zanussi.

Gérard Depardieu na mítinku na podporu prezidentské kampaně Nicolase Sarkozyho...

Gérard Depardieu na mítinku na podporu prezidentské kampaně Nicolase Sarkozyho (11. března 2012)

Kdo bude hrát Dubčeka, zatím tvůrčí tým neoznámil, jedním z tahounů filmu má být ale zmíněný Depardieu. „Oslovili jsme ho, protože je to velká herecká osobnost a navíc se nám na tuto roli velmi hodí. S jeho producentem jsme komunikovali asi půl roku, vše proběhlo v nejlepším pořádku a dohodli jsme se,“ řekl už v srpnu Leca.

Kromě původem francouzského herce má ale políčeno i na další známá jména. Produkce kontaktovala i hrdinu amerických akčních filmů devadesátých let Stevena Seagala. Ten je podobně jako Depardieu znám svým rusofilstvím a od roku 2016 má ruské občanství. V připravovaném filmu by měl hrát roli protisovětského bojovníka Ibrahima Beka. Podle posledních informací Seagal nabídku neodmítl, autorům ale vzkázal, že nejprve potřebuje vidět scénář, až pak se rozhodne, jestli roli přijme.

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Vypadá i funguje jako nová. Jen z ní kvůli několika nesmyslům ani nezískám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...