Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Film o předsednictví v EU. V hlavní roli Topolánek

Česko

BRUSEL - Češi dostanou šanci podívat se tam, kam má téměř každý vstup zakázán - do zákulisí vrcholné politiky v Evropské unii.

To alespoň slibuje vláda svým nápadem natočit dokument o českém předsednictví v příštím roce. Kamera bude zblízka sledovat premiéra Mirka Topolánka a jeho ministry při jednání s evropskými lídry během celého půlroku a na jeho konci by měla být výpověď ve stylu „jak to tehdy vypadalo“.

Informace LN o projektu potvrdil Topolánkův mluvčí. „Máme záměr natočit film o historicky prvním a v tomto formátu zřejmě i posledním českém předsednictví,“ řekl Martin Schmarcz.

Topolánek už s akcí, na niž se počítá se zhruba milionem korun z rozpočtu Úřadu vlády ČR, souhlasil. Ústřední postavou bude on sám, nepůjde ale o prezentaci Topolánkových názorů. „Chceme lidem ukázat chod unie, ne politickou agitaci premiéra,“ tvrdí Schmarcz.

Autorům filmu slibuje vláda volnost. „Nechceme nic přikrášlovat, nic omezovat. Nebudeme cenzurovat,“ říká mluvčí. Kabinet si vyhradí právo zasáhnout pouze v případě, že by se země zveřejněním dostala do rozporu se svými povinnostmi vůči unii a pokud by s natáčením nesouhlasila druhá strana.

„Budeme se snažit vyjednat pro kameramana co nejvýhodnější podmínky. Už teď je ale jasné, že třeba na večeři prezidentů a premiérů na summitech se nedostane,“ dodává Schmarcz.

Úřad vlády teď vybírá režiséra. Možné jméno či jména ale nechtěl Schmarcz sdělit. „Teď o režisérovi jednáme,“ řekl pouze. Jedním z oslovených je podle informací LN i Filip Renč.

Pokračování na straně 4

Film o předsednictví v EU...

Dokončení ze strany 1

„Ano, jsem jedním z oslovených režisérů, ale zatím probíhají jen jednání,“ řekl Renč Lidovým novinám. Filip Renč spolupracoval s vládní ODS již několikrát. Podílel se například na přípravě předvolebních spotů pro ODS a la Indiana Jones.

Pravá ruka Mirka Topolánka Marek Dalík si zase zahrál epizodní roli v Renčově nejnovějším filmu Na vlastní nebezpečí. Dalík se ve filmu objevil v několikavteřinové roli ostřelovače - bosenského vojáka se samopalem.

Scénář zhruba hodinového dokumentu o českém předsednictví, na jaké téma se zaměří, jaký úhel pohledu zvolí, není ale zatím ještě úplně jasný. Záležet bude jak na věcech, které bude muset Česko řešit, tak na autorech samých.

Lidé z Topolánkova okruhu, kteří s nápadem přišli, se nechali inspirovat filmem, který v roce 2003 natočila dánská veřejnoprávní televize. Dokumentarista Christoffer Guldbrandsen tehdy sledoval premiéra Anderse Fogha Rasmussena v čele unie a vznikl z toho hodinový snímek s názvem Cesta do Evropy (Road to Europe, rozpočet v přepočtu zhruba 2,5 milionu korun), který zachycuje dramatické vyjednávací finále před rozšířením o desítku zemí včetně Česka.

„Rasmussen mě nechal točit všechno až na úplné výjimky, jako například rozhovor s polským premiérem mezi čtyřma očima anebo večeři státníků na summitech,“ řekl LN Guldbrandsen. Dokument odhalil mimo jiné beznaděj, která zachvátila Rasmussena, Prodiho, Verheugena a další aktéry vyjednávání během oné prosincové noci v Kodani, když si Poláci na poslední chvíli řekli o další peníze navíc od unie, ale také vztah na ostří nože mezi Rasmussenem a tehdejším ministrem zahraničí z menší koaliční strany.

Film získal několik cen, například titul severský dokument roku, jeho otevřenost ale vyvolala kontroverze na dánské politické scéně a Guldbrandsena stála místo.

„Premiérův tým donutil vedení televize vystřihnout přes můj nesouhlas dvě scény. Jinak by prý k odvysílání nedali souhlas. Podal jsem výpověď,“ říká Guldbrandsen. „Ukázalo se tehdy, že důležitější je mít skutečně otevřené dveře na závěr ve střižně než při vlastním natáčení,“ zdůraznil.

O autorovi| KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ (od stálé zpravodajky LN)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!