Pátek 17. května 2024, svátek má Aneta
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Finta vyhozeného soudce: je advokátem na Slovensku

Česko

PRAHA Bývalý soudce Miroslav Moltaš volal do vězení na ilegálně držený mobil odsouzeného podvodníka. Sami soudci ho za to vyhnali ze svých řad a poslali ho v kárném řízení „do civilu“. Moltaš se pak rozhodl, že bude advokátem. Česká advokátní komora ho ale odmítla s odůvodněním, že se svým morálním kreditem nemá nárok být ani advokátem. Exsoudce ovšem na komoru vyzrál. Stal se advokátem na Slovensku a dnes se už zase po českých soudech nerušeně pohybuje.

„Slovenský advokát je u nás považován za zahraničního advokáta. Může provozovat advokacii s povinnou asistencí, která je ovšem ne zcela určitě stanovená,“ vysvětluje Pavel Blanický z České advokátní komory. Podle Blanického úplně stačí, když si Moltaš sežene mezi českými advokáty „konzultanta“, který za něj bude ručit: „Jméno tohoto konzultanta musí uvést u soudu. Ani s ním k jednání nemusí chodit.“

Moltašova chytrá klička se provalila včera. Exsoudce totiž advokátní komoru kvůli nepřijetí zažaloval a případ včera dopoledne řešil Městský soud v Praze. Moltaš se ale ze včerejšího jednání omluvil s tím, že ve stejnou dobu zastupuje u Krajského soudu v Brně svého klienta. „Funguji bez jakéhokoliv omezení. Dnes jsem byl u Krajského soudu v Brně,“ potvrdil Moltaš bez okolků LN.

Moltašův úkrok stranou Blanického zarazil. Advokátní komora je navíc podle něj naprosto bezmocná. „Nyní s tím nemůžeme dělat vůbec nic. Zkusíme se spojit se Slovenskou advokátní komorou a projednáme věc s ní,“ dodává Blanický.

Slovenská advokátní komora přijmutí Moltaše do svých řad připouští. „Vzhledem k tomu, že komora nezjistila žádné informace, které by byly překážkou zápisu, tak dne 1. 7. 2009 JUDr. Moltaše zapsala do seznamu advokátů,“ říká mluvčí slovenských advokátů Naďa Ondrišová. Z jejího vyjádření plyne, že Slováci zjišťovali pouze to, jestli nebyl Moltaš v minulosti trestán.

Proti soudcovským mravům se Moltaš provinil tím, že zavolal známému na mobil. Na tom by za normálních okolností nebylo nic zvláštního, muž ale tehdy seděl v kuřimské věznici za podvod a zločinné spiknutí. Policie o jeho ilegálním mobilu věděla a odposlouchávala ho. Kárnou žalobu podali na Moltaše jeho nadřízení. Podle nich měl soudce existenci mobilu ve věznici okamžitě ohlásit. Vrchní soud v Olomouci a později i Nejvyšší soud ho za to bez milosti připravily o talár.

Moltaš se pak začal ucházet o profesi advokáta. „Bezúhonnost se vždy dokládala tím, že má člověk čistý rejstřík trestů. A já ho čistý mám,“ tvrdí exsoudce. Podle Blanického je ale komorou požadovaná bezúhonnost daleko širší pojem a čistý rejstřík nestačí: „Kvůli svému jednání by byl nepochybně vyloučen i z advokátní komory.“

Komoře dal za pravdu Obvodní soud pro Prahu 1, když loni Moltašovu žalobu odmítl. Městský soud v Praze včera jednal v Moltašově nepřítomnosti a případ vrátil kvůli formální chybě prvoinstančnímu soudu. Obvodní soud totiž neobeslal Moltašova právního zástupce.

Už v roce 2005 se přijetí do advokátní komory vehementně domáhala vyhozená žalobkyně Zuzana Blažková. Ta kvůli tomu dokonce držela hladovku. „Podala jsem na advokátní komoru žalobu. Soud začne příští rok v červnu. To už budu dávno mrtvá,“ stěžovala si tehdy Blažková novinářům.

***

„Slovenský advokát je u nás považován za zahraničního advokáta. Může provozovat advokacii s asistencí, která je ovšem ne zcela určitě stanovená.“

Autor: