Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Firma žaluje ministerstvo zdravotnictví za nezaplacené masky a respirátory. Požaduje takřka 200 milionů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

PRAHA Firma Recea Prague žaluje ministerstvo zdravotnictví kvůli nezaplaceným respirátorům a maskám z jarní části epidemie nového typu koronaviru. Spolu s úroky z prodlení požaduje 197 milionů korun. O podané žalobě firma ve středu informovala v tiskové zprávě.

Celkem do poloviny května nakoupil resort roušky, respirátory, rukavice, ochranné obleky, ale i ventilátory nebo termokamery do skončení nouzového stavu za 2,34 miliardy korun. 

Firma dodala v březnu a dubnu 790 000 respirátorů a masek, nedostala údajně zaplaceno za 757 000 kusů za 6,8 milionu eur (asi 185 milionů korun). K doplacení dlužné částky vyzvala ministerstvo 22. září. „Ministerstvo vůbec nijak nereagovalo na výzvu, a ani neprojevilo sebemenší vůli a náznak jakkoli tuto věc řešit. K dnešnímu dni je tak dluh vyšší o 10 milionů korun,“ uvedla majitelka firmy Lenka Knížková.

Firma podala také podnět k Nejvyššímu kontrolnímu úřadu a Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Podle ní docházelo k nerovným podmínkám a zvýhodňování některých dodavatelů, kteří dostali zálohy předem.

Ministerstvo již dříve uvedlo, že kvůli špatné kvalitě stornovalo asi třetinu ve všech objednávek ochranných pomůcek z jara. „Doposud jsme neobdrželi žádné oficiální vyjádření ze strany ministerstva zdravotnictví, které by rozporovalo kvalitu dodaných respirátorů,“ uvedla Knížková.

Na začátku epidemie Česko mělo ochranných pomůcek nedostatek. Ministerstvo zdravotnictví mělo problémy jich zajistit dostatek. Největší částky, kolem 600 milionů korun, zaplatilo ministerstvo za dovoz ochranných pomůcek ze zahraničí dvěma firmám - lanškrounské LA Factory (627,8 milionu korun) a ústecké firmě Adler Czech vyrábějící reklamní textil (595,4 milionu korun).

Za roušky neboli ústenky ministerstvo vyplatilo na jaře více než 450 milionů korun, za respirátory druhé nejvyšší třídy FFP2 nebo KN95 více než miliardu a téměř 370 milionů korun za respirátory FFP3. Za dalších zhruba 220 milionů korun byly nakoupené rukavice a ochranné obleky.

Další ochranný materiál nakupovalo kvůli jejich nedostatku také ministerstvo vnitra. Dodávky přivážela od 20. března přímo z Číny speciálně vypravená letadla a ještě v červenci přivezly další materiál vlaky. Nákupy stály 4,6 miliardy korun, nakoupilo se 137 milionů roušek, 19 milionů respirátorů FFP2, 200 000 respirátorů FFP3, 60 milionů ochranných rukavic, dva miliony ochranných obleků a plášťů a 550 000 ochranných štítů.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!