Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministerstvo zdravotnictví má podezření, že mohlo naletět. Tendry na ochranné pomůcky hloubkově prověří

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Praha Ministerstvo zdravotnictví čelí kritice, že nakupovalo ochranné pomůcky od neprůhledných firem, ve špatné kvalitě a navíc draze. Podle informací serveru Lidovky.cz se nyní ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) rozhodl spustit vnitřní hloubkový audit, aby zjistil pravdu, protože i jeho resort chová vážná podezření, jestli všechno, co pořídil, bylo v pořádku.

Lidovky.cz mají dokument o zahájení hloubkového auditu k dispozici. Zkoumat se má nákup všech ochranných pomůcek během pandemie nového typu koronaviru.

„Jsme nuceni důkladně prošetřit, že ve všech případech byly dodány výhradně osobní ochranné prostředky, které byly legálně uvedeny na trh EU v souladu s platnými právními předpisy,“ píše se v rozhodnutí. Každý zdravotnický výrobek musí být řádně certifikovaný, aby bylo jasné, že funguje, jak má a poskytuje takovou ochranu, jak slibuje. Ministerstvo má podezření, že tomu tak v některých případech nebylo. Osloví proto všechny dodavatele, aby potřebný certifikát doložili.

„Bylo pro nás naprosto zásadní ochránit zdravotníky před nákazou a ochranné prostředky jim zajistit co nejrychleji. Od dodavatelů jsme standardně požadovali certifikáty, prohlášení o shodě s evropskou normou a další doklady,“ sdělil pr web Lidovky.cz Vojtěch. Hloubkovou kontrolu nařídil na základě podezření, že certifikáty nejsou pravé.

Pokud byly ministerstvu dodány nelegální výrobky, pak odstoupí od smlouvy a nejen to. „Budeme se bránit trestně právní cestou. Jakékoliv aktivity, kterými by chtěl někdo ošidit stát v takovéto mimořádné situaci, kdy byly ohroženy životy našich občanů, jsou odsouzeníhodné,“ dodal Vojtěch.

Podle dokumentu by rezort zároveň vymáhal náhradu škody. Ministerstvo chce také v případě odhalení podvodu kontaktovat úřady, které mají v zemích, odkud zboží přišlo, na starosti kontrolu nad trhem, případně zastupitelské úřady zemí, odkud zboží pochází.

Nákupy řeší i NKÚ

Není to jediný krok, který vláda v souvislosti s nákupem zdravotních pomůcek podnikla. Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal dopisem prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslava Kalu, aby nákupy v době nouzového stavu prověřili. Kala na to měl odvětit, že úřad se pořizování zdravotnického materiálu už věnuje. „Úřad situaci sleduje, analyzuje a shromažďuje potřebné podklady. Mimo jiné NKÚ získává také informace od zahraničních nejvyšších kontrolních institucí, aby mohl ve své kontrole poskytnout i mezinárodní srovnání,“ uvedla mluvčí NKÚ Jana Gabrielová.

Kala už dříve mluvil o analýze, ze které vyplývá, že různá ministerstva nakupovala ochranné pomůcky za výrazně rozdílné ceny. Jako příklad uvedl respirátor typu FFP2, které jedno ministerstvo nakoupilo za 32 korun, jiné ho pořídilo za 636 korun.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...