Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Firmy přepronajímají kanceláře

Česko

Podpronájmy, tedy situace, kdy nájemce pronajme prostory další firmě, se postupně stávají běžnou záležitostí. Zájem vzrostl zatím o 20 procent a dále poroste.

PRAHA Ještě před rokem sázely společnosti na stavbu, nákup či rozšiřování kanceláří. Nyní jich je přebytek. Mnohé firmy zastavily expanzi, musely začít propouštět a nyní jsou na ně prostory příliš velké. Proto se řada společností rozhodla přepronajímat kanceláře se souhlasem majitele.

„Nabídka podpronájmů ze strany firem vzrostla v Praze meziročně o zhruba 20 procent. V tuto chvíli je jich reálně na pražském trhu v nabídce zhruba 45 tisíc metrů čtverečních,“ uvedl k novému trendu Filip Rerko z oddělení zastupování nájemců mezinárodní poradenské společnosti Colliers International.

Podle něj je zatím kancelářský trh v České republice poměrně nevyspělý, jelikož první developeři sem přišli zhruba v roce 2002 až 2003. „Třeba v Kanadě nebyla kancelářská budova postavena třeba 14 let. Tam se totiž obchoduje na tom principu, že spousta společností si pronajímá prostory od jiných společností. Je to normální důsledek vývoje trhu. Tak jak to fungovalo v Čechách, že co se postavilo, to se pronajalo, už tady fungovat nebude,“ dodal Rerko.

Zvyšující se zájem o podpronájmy potvrzuje i vedoucí oddělení kancelářských nemovitostí mezinárodní poradenské společnosti King Sturge Eva Lovětínská. „Je to první krok firmy, když zjistí, že jsou jí současné prostory velké. Smlouva je uzavřená na fixní období, kdy ji nelze vypovědět, a tak hledá někoho, kdo by jí pomohl s finančním rozpočtem. Nájem totiž stejně platit musí,“ říká Lovětínská. Potenciální podnájemce může z takové dohody vytěžit opravdu maximum.

„Tyto pronájmy musí mít logicky mnohem nižší cenu, protože pokud firma chce minimalizovat ztrátu z prostoru, který nikdo nepoužívá, tak jí ho ráda pronajme de facto za jakoukoliv cenu,“ sdělil Rerko.

Další výhodou je například již zařízený prostor nábytkem nebo také fakt, že se potenciální podnájemce nemusí nájemci uvazovat na dlouho. „Podnájemce si může prostory podnajmout i na krátké období, nájemce je v tomto směru většinou flexibilní. Je rád, když své prostory nebo jejich část pronajme i na rok nebo několik měsíců, protože mu i to může pomoci,“ řekla Lovětínská.

Pro některé developery však není možnost podpronájmů žádnou novinkou. Developerská společnost Europolis Real Estate, která je známá například svými projekty v pražském Karlíně, registruje tento zvyšující se trend již několik let. „V současné době jsme zaznamenali požadavky v řádu několika stovek metrů v portfoliu, které celkově představuje více než sto tisíc metrů čtverečních pronajímatelných ploch,“ říká ředitel společnosti Europolis Petr Urbánek.

Eva Lovětínská však upozorňuje, že nejde o nijak jednoduchý proces. „Spousta nájemců si myslí, že své prostory podnajmou třeba za stejnou cenu jako platí oni. Neuvědomují si ale, že takový zájemce půjde v tomto případě raději do prostor přímo od majitele. Navíc veškeré podpronájmy musí majitel budovy schválit, takže do jednání vstupuje třetí strana, což je opravdu komplikované,“ uzavírá Lovětínská.

***

Volné kanceláře

*Na konci třetího čtvrtletí přesáhla celková výměra kancelářských ploch v Praze 2,634 milionu metrů čtverečních. Sestává ze 70 procent nově dokončených a z 30 procent zrekonstruovaných ploch.

*Podíl podnájmů na všech obsazených plochách je ve třetím čtvrtletí 1,65 procenta. Míra neobsazenosti se ve třetím čtvrtletí mírně zvýšila na 10,6 procenta z úrovně 10,13 procenta na konci druhého kvartálu 2009.

*V posledním čtvrtletí roku 2009 by mělo být na pražský kancelářský trh uvedeno ještě zhruba 20 tisíc metrů čtverečních, které zahrnují pouze jeden velký kancelářský projekt Prague Marina a několik menších.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!