Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Fischer je O. K. Topolánek? Na toho si nepamatuji

Česko

BRUSEL/PRAHA Premiér Jan Fischer si včera vysloužil velké uznání za to, jak odřídil evropský summit. Pomyslný klobouk dolů šel z hlavy Josého Barrosa, irského premiéra Briana Cowena či nastupujícího předsedy unie Fredrika Reinfeldta.

Neotřelou poklonu mu pak složil francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Ten totiž Česko v zásadě pochválil za svržení vlády Mirka Topolánka.

„Fischer odvedl velmi dobrou práci. Počínal si klidně, inteligentně a rozumně,“ řekl nejprve francouzský prezident. Když byl vyzván k okomentování bývalého premiéra, váhal a pak řekl: „Na to už si vůbec nepamatuji.“

Odpověděl se smíchem v hlase a po chvíli se vrátil k hodnocení současného českého premiéra Fischera. „Pro Česko to bylo dobré (že summit řídil Fischer, ne Topolánek – pozn. red.),“ řekl včera Nicolas Sarkozy.

Oba muže – Topolánka a Sarkozyho – provází bouřlivý vztah. Nejznámější byla jejich přestřelka kvůli protekcionismu. A aby své pověsti dostáli i nyní, rýpl si také ten druhý. „Nikdo nedržel Sarkozyho na uzdě tak jako já, takže je jeho reakce pochopitelná,“ sdělil LN Mirek Topolánek SMS zprávou v odpovědi na Sarkozyho vzkaz.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Přisadil si i Topolánkův ministr financí Miroslav Kalousek. „Že Topolánek předsedal unii úspěšně, je známo, a že to panu Sarkozymu vadilo, je také známo. On je přesně ten typ politika, který má představu, že bez něj slunce nevychází a zeměkoule se netočí,“ řekl LN Kalousek. „Sarkozy o Topolánkovi takto mluví, protože mu nemůže zapomenout, že když po něm Topolánek převzal předsednictví, tak si celá unie oddychla,“ dodal ještě.

Včerejší pozornost nicméně patřila Fischerovi. Cowenovo „Česko si získalo kredit“ či Angely Merkelové „muselo to být velmi těžké, poklona pro něj“ se vztahovaly k faktu, že Fischer zvládl napoprvé navigovat kompromis hned v několika „eurokládách“.

Unie se nakonec shodla na právních zárukách pro Iry, které mají umést cestu k irskému ANO v říjnovém, už druhém, referendu o Lisabonské smlouvě. Na stole byla dál nová regulace finančního trhu a nominace Barrosa na funkci šéfa Evropské komise. Ačkoli podle diplomatů Česko nebylo tím, kdo vedl nejcitlivější politická a právní vyjednávání, půdu pro ně údajně Fischerův tým dobře připravil.

***

O summitu EU čtěte na straně 8

O zárukám Irům čtěte na str. 8

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...