Úterý 31. března 2020svátek má Kvido -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Foldyna chce po odchodu z ČSSD zůstat ve sněmovním výboru pro bezpečnost

Jaroslav Foldyna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Foldyna. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Praha Poslanec Jaroslav Foldyna by po svém úterním odchodu z ČSSD rád zůstal ve sněmovním výboru pro bezpečnost. Řekl, že je naopak připraven opustit výbor pro obranu. Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka sdělil, že Foldyna je ve výboru za ČSSD a místo by mělo připadnout jinému členovi klubu.

V nejbližší době se Foldyna nechystá ve Sněmovně připojit k žádnému jinému klubu, aktuální podle něj není ani vstup do jiné politické strany. Bývalý místopředseda ČSSD Foldyna odchod ze strany oznámil v pondělí, podle lídrů ČSSD šlo o očekávaný krok, protože se stranou se už delší dobu názorově rozcházel.

Foldyna počítá s tím, že skončil také v poslaneckém klubu ČSSD, neví však, zda jsou k tomu potřeba i další kroky, než pouhý odchod ze strany. „Neznám ty mechanismy. Ano, zřejmě odejdu z klubu,“ řekl. Není si jist ani tím, zda ho bude chtít sociální demokracie ve Sněmovně přesadit na jiné místo v sále.

Chvojka napsal, že podle jednacího řádu Sněmovny kluby vznikají z poslanců zvolených za určitou stranu. „Pan poslanec Foldyna jednoznačně projevil vůli zrušit své členství v ČSSD, což podle mě zahrnuje také projev vůle nemít nic společného s poslanci, kteří byli za tuto stranu zvoleni a ustavili svůj poslanecký klub,“ uvedl Chvojka.

Za okamžik odchodu Foldyny z klubu proto Chvojka považuje stejnou chvíli, kdy pozbyl členství v ČSSD. „O této skutečnosti budu podle jednacího řádu informovat sekretariát předsedy Sněmovny,“ uvedl. V případě výborů jednací řád počítá s tím, že členy nominují kluby. „V bezpečnostním výboru pan Foldyna zastupoval ČSSD, jejímž členem již není a členem jejího klubu také ne. Toto místo by mělo být logicky přenecháno členovi našeho klubu,“ míní Chvojka.

Foldyna se v nejbližší době nechystá vstupovat ve Sněmovně do jiného klubu, totéž platí i o případném vstupu do jiné strany. „Není to na pořadu dne,“ řekl. Připustil, že má blízko k politikům a stranám, kteří nepovažují slova národ, národní hrdost a národní zájem za „něco špinavého“. „Mám na mysli voliče, lidi práce, kteří přivedli za Miloše Zemana sociální demokracii do Strakovy akademie,“ řekl.

Předseda Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ) Lubomír Nečas řekl, že Foldyna by měl v letošních krajských volbách kandidovat na společné kandidátce hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) a SPOZ v Ústeckém kraji. Vstoupit do SPOZ se podle něj nechystá. Domnívá se, že bude mít blíže spíše k SPD.

Foldyna uvedl, že hledá prostor, kde budou mít ostatní stejný pohled jako on. „Národní zájem a snahu podpořit klasického člověka a klasickou rodinu. Já nejsem příznivec liberálních postojů, že děti mohou vychovávat dva muži a tři jezevčíci. Takhle se budu orientovat a uvidím, kde to skončí,“ řekl.

Ve Sněmovně je Foldyna místopředsedou výborů pro bezpečnost i obranu. V prvním z nich by rád zůstal. „Jsem ochoten a připraven pustit ten výbor pro obranu. Ale když se podíváme na počty kolegů, kteří zůstali v klubu, tak každý sedí už ve dvou, někteří ve třech výborech,“ uvedl. Očekává, že se dozví všechno v příštím týdnu. „Budu muset ty organizačně-administrativní věci nějak řešit, ale sám o sobě nebudu nějak běhat. Budu čekat, on mi někdo něco řekne,“ dodal.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?