27. února 2012 16:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fond proti korupci podal trestní oznámení na Drábka

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Nadační fond proti korupci podal minulý týden trestní oznámení na ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, jeho prvního náměstka Vladimíra Šišku a na neznámé pachatele.

Důvodem je podezření ze spáchání několika trestných činů, kterých se podle NFPK dotyční mohli dopustit při zavádění nových informačních systémů pro výplaty dávek pomoci v hmotné nouzi, příspěvku na péči a dávek pro tělesně postižené. Informoval o tom mluvčí NFPK Bob Fliedr.

Drábkova reforma

Systém vyplácení dávek změnila od ledna Drábkova reforma. Všechny příspěvky a podpory vyplácejí nyní úřady práce. Převzaly agendu a asi 1660 úředníků od radnic. Odboráři z úřadů nešetřili kritikou. Podle nich přechod nebyl připravený, nový počítačový systém nefungoval.

"Je velmi podezřelé, že se na dodavatele těchto systémů nevypsalo veřejné výběrové řízení a nakonec se vybraly společnosti blízké ministru Drábkovi a jeho náměstkovi Šiškovi," řekl předseda správní rady NFPK Karel Janeček.

Drábka a Šišku fond podezírá z porušení povinnosti při správě cizího majetku, zneužití informace a postavení v obchodním styku, přijetí úplatku a dalších trestných činů.

Podle NFPK se na ministerstvu práce a sociálních věcí nehospodárně, netransparentně a s podezřením na korupci vytvářejí nové informační systémy, přestože by bylo ekonomičtější upravit systémy současné, které jsou plně funkční. "Zbytečně a s vynaložením vysokých nákladů se mění dobře fungující aplikační software, a tím se zcela znehodnocuje investice státu do vývoje v období předchozích osmnácti let," uvedl fond v tiskové zprávě.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Advantage Consulting, s.r.o.
APLIKAČNÍ SPECIALISTA JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč