Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bradáčová je podle žebříčku Forbesu stále nejvlivnější ženou Česka

Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová před úřadem vlády po jednání... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová před úřadem vlády po jednání... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová se počtvrté za sebou stala nejvlivnější ženou Česka. Na druhém místě skončila eurokomisařka Věra Jourová (ANO) a na třetím finanční ředitelka společnosti PPF Kateřina Jirásková. Vyplynulo to z žebříčku nejvlivnějších žen Česka, který sestavil časopis Forbes.

„Lenku Bradáčovou do čela žebříčku dlouhodobě nominují její činy, odvaha a pracovitost, s jakou se pouští do největších tuzemských kauz, v nichž jde o propojení nejvyššího byznysu, politiky, lobbingu a stovek milionů, nebo spíše miliard korun,“ uvedl šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek. Zmiňuje například kauzy Davida Ratha, lobbisty Ivo Rittiga, Key Investments nebo prodeje OKD.

V první desítce převažují ženy v byznysu, političky jsou tam dvě. Jourová se na druhou příčku posunula z loňského čtvrtého místa. Na pátém místě pak skončila stejně jako loni pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Časopis při sestavování žebříčku 75 nejvlivnějších žen vycházel z metodologie amerického Forbesu a spolu s dalšími odborníky sledoval po celý rok na 300 žen z různých oborů. V širším výběru byly majitelky firem, manažerky, ženy působící ve veřejné sféře, finančnictví či justici, redakční tým však sleduje i neziskový sektor, ženy z oblasti kultury, sportu či takzvané opinion leaders.

U majitelek firem redakce sleduje hospodářské výsledky firem, obrat, zisk, nové akvizice, a porovnává je i několik let zpětně. „Přihlížíme k situaci v odvětví, v němž dotyčné působí, využíváme naši znalost z dění uvnitř firem. Počítáme objemy peněz, nad nimiž mají kontrolu a přímý vliv, jejich podíly ve firmách, ale i počet zaměstnanců, který pod ně spadá, nebo kolik zákazníků či spotřebitelů může jejich rozhodnutí přímo ovlivnit,“ uvedl Šimůnek.

V sekci politiky a veřejné správy posuzuje redakce pozice, reálné pravomoci a počet lidí i objem peněz, které rozhodnutí dotyčných žen mohou přímo ovlivnit. „Důležitým kritériem je pro nás i to, jak jsou tyto ženy ze svých funkcí odvolatelné a kdo všechno má přímý vliv na jejich rozhodování,“ dodal šéfredaktor.

Deset nejvlivnějších žen Česka podle časopisu Forbes:

1. Lenka Bradáčová vrchní státní zástupkyně v Praze

2. Věra Jourová komisařka EU

3. Kateřina Jirásková finanční ředitelka PPF

4. Petra Procházková finanční ředitelka Agrofertu

5. Adriana Krnáčová primátorka Prahy

6. Michaela Erbenová výkonná ředitelka MMF

7. Kamila Horáčková ředitelka investic Axa Winterthur

8. Michaela Chaloupková ředitelka divize správa ČEZ

9. Simona Sokolová členka představenstva Agrofert

10. Libuše Šmuclerová generální ředitelka Czech News Center

Zdroj: Forbes

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!