Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Fotila se s xenofoby. Zneužili mou fotku k propagaci, zlobí se Chalánková

Poslankyně a současná místopředsedkyně TOP 09 na začátku června podepsala... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslankyně a současná místopředsedkyně TOP 09 na začátku června podepsala... | foto: Reprofoto

PRAHA Hnutí Islám v České republice nechceme zveřejnilo fotografii současné místopředsedkyně TOP 09 Jitky Chalánkové u svého stánku s logem přeškrtnuté mešity a textem: „Dnes náš petiční stánek přišla podpořit poslankyně Jitka Chalánková.“ Zneužili mě ke své propagaci, stěžuje si poslankyně na xenofobní skupinu.

Předsea TOP 09 Miroslav Kalousek odsoudil prezidenta Miloše Zemana, že si stoupl během 17. listopadu vedle leadera skupiny Islám v České republice nechceme Martina Konvičky.

Nyní však strana musí krátce po volebním sněmu řešit skandál novopečené místopředsedkyně Jitky Chalánkové. Ta v červnu podepsala v Olomouci petiční akci, kterou toto kontroverzní hnutí organizovalo a ještě se nechala u stánku zvěčnit.

„Vadí mi, že to použili,“ řekla Chalánková pro server Lidovky.cz. Konvičkovo hnutí prý její tvář zneužilo na Facebooku ke své propagaci. „Podepsala jsem tehdy petici proti povinným kvótám v době, kdy to měla řešit vláda. To je i postoj TOP 09 a odpovídal našemu vypracovanému programu, který jsme měli,“ obhajuje se Chalánková.

Hnutí Konvičky ale prý nepodporuje. „Distancuji se od nich. Na jejich akce také nechodím,“ dodala.

Samotného Konvičku vyjádření Chalánkové pobavilo. „V minulosti si pamatujeme, že různé veřejné osoby byly pomýleny a pak se za to omlouvaly a kály,“ komentoval stručně nařčení, že hnutí zneužilo tvář poslankyně.

Kalousek po svém zvolení předsedou TOP 09 vyzval k odmítnutí xenofobních a rasistických postojů. Také v minulosti kritizoval prezidenta Miloše Zemana, že se s Konvičkou postavil 17. listopadu na pódium. “Pan prezident bohužel posunul své chápání slušného chování na takovou hranici, kdy je zapotřebí i tato novela zákona,“ prohlásil Kalousek pro Aktuálně.cz.

Text petice, kterou Chalánková podepsala:

My, občané České republiky svým podpisem petice stvrzujeme, že žádáme vládu této země, aby rázně odmítla veškeré návrhy Evropské komise a Evropského parlamentu na zavádění povinných kvót pro uprchlíky. Jsme přesvědčeni, že udělování azylu by mělo zůstat čistě v kompetenci národních států. Souhlasíme s tím, aby naši humanitární pracovníci v přiměřené míře pomáhali přímo na území daných států, tak jak to běžně dělají v případě různých živelných katastrof. V hromadném přijímání kulturně velmi odlišných, zejména muslimských imigrantů, ale spatřujeme obrovské bezpečnostní a ekonomické riziko pro naši zemi i její demokratické zřízení. V případě, že Evropská komise bude přes odpor ČR vynucovat, legislativně či jakýmkoliv jiným způsobem, umísťování imigrantů (uprchlíků) v ČR, žádáme Vládu ČR a Parlament ČR, aby iniciovaly kroky k vypsání národního referenda v této otázce.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...