Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Francouzsko-český hold Molierovi

Česko

Dvěma pohostinskými představeními Comédie Francaise vyvrcholí 14. a 15. ledna francouzská sezona v České republice. Slavný soubor uvede v jednom večeru Moliera a současnou hru italského dramatika.

PRAHA Comédie Francaise, která vystoupí 14. a 15. ledna na jevišti Stavovského divadla, hostuje v Praze počtvrté. Poprvé to bylo v roce 1936 a pak až za téměř čtyřicet let, na jaře roku 1975. Tehdy Francouzi první večer uvedli v Tylově divadle Corneillova Horatia a druhý Molierova Lakomce – Harpagona hrál slavný herec Michel Aumont. V roce 1999 Comédie Francaise hrála opět Moliera, Scapinova šibalství v režii Jeana-Louise Benoita.

Letošní vystoupení je také součástí turné první francouzské scény po zemích střední a východní Evropy a kromě tradičního Moliera (tentokrát to budou Směšné preciózky) je na programu hra Slavnost Itala Spira Scimonea. Navíc při druhém představení 15. ledna na jevišti Stavovského divadla oslaví francouzští herci a jejich čeští kolegové Molierovy narozeniny, respektive den jeho křtu, protože datum narození není známo. Jde o tradiční akci, která se každoročně koná na jevišti Salle Richelieu v sídle Comédie Francaise v Paříži. Herci se shromáždí v kostýmech postav z Molierových her a holdují svému zakladateli. V Praze tato pocta proběhne na závěr večera v režii šéfa činohry Michala Dočekala. „Jako režisér přání k narozeninám debutuji a je to smrtelné zadání. Měl by to být nejenom hold Molierovi, ale také lidem, kteří divadlo dělají, divákům,“ řekl. Doyenka souboru Catherine Hiegelová, která v Comédie Francaise působí čtyřicet let, popsala, jak ceremoniál vypadá, a dodala, že to bude poprvé, kdy se ho zúčastní v cizině. „Je nás zde jen sedm, takže abychom vyvolali stejný efekt, musíme se rozmnožit o české kolegy, ale ti se prý na to těší. Hiegelová připomněla, že inscenace, které čeští diváci uvidí v jednom večeru, se původně na komorní scéně Comédie Francaise Vieux Colombier hrály odděleně. Uvedla, že Směšné preciózky anglický režisér Dan Jemmett přenesl do 60. a 70. let minulého století. Zdůraznil rysy frašky a vytvořil nadčasové typy žen, které jsou směšné tím, jak podléhají módě. „Hostování dramaturgicky připravila naše ředitelka Muriel Mayettová a šlo o to představit Comédie Francaise v jejím současném vývoji – čili jako moderní evropskou scénu, v níž se setkávají umělci z celého kontinentu,“ vysvětlila herečka.

Jediný stálý soubor ve Francii Potvrdila, že členství v Comédie Francaise je stále prestižní a lukrativní ve smyslu profesní jistoty. Vylíčila rovněž, jak vypadá přijetí do souboru, které má pevná pravidla. „Jsme ve Francii jediný stálý soubor, a to je škoda,“ postěžovala si. O tom, že první francouzská scéna plánovitě chce být kosmopolitní, svědčí nejenom spolupráce s režiséry jiných národností (Slavnost režíroval Bulhar Galin Stoev), ale i stálé angažmá herců. Do Prahy například přijel Polák Andrzej Seweryn, který je členem Comédie Francaise od roku 1993. Vystudoval ve Varšavě a má za sebou úspěšnou kariéru v polském divadle a filmu. Podle něj bylo dosavadní přijetí Comédie Francaise skvělé. Vzpomněl i na svou návštěvu v Praze v roce 1968 a studentské demonstrace proti sovětské invazi.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!