Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francouzský prezident Hollande přijede do Prahy. Setká se se Zemanem a Sobotkou

Evropa

  15:53
PRAHA - Francouzský prezident François Hollande přijede 20. července do Prahy. Během pracovní návštěvy se setká se svým protějškem Milošem Zemanem i premiérem Bohuslavem Sobotkou. Informovali o tom hradní mluvčí Jiří Ovčáček a tiskové oddělení vlády.

Francouzský prezident François Holland. foto: Reuters

Státníci budou jednat mimo jiné o aktuální situaci v EU po rozhodnutí Británie opustit evropskou osmadvacítku a spolupráci v boji proti terorismu.

Ve Varšavě začal summit NATO. Zúčastní se ho i prezident Miloš Zeman

„Lze předpokládat, že státníci budou hovořit o aktuálních tématech týkajících se EU, boje proti mezinárodnímu terorismu nebo ekonomické spolupráce,“ napsal Ovčáček. Podle něj prezident kvůli tomu přeruší svou dovolenou a vrátí se z Vysočiny na Pražský hrad.

Aktuálním tématem pro evropské státníky je nyní odchod Velké Británie z Evropské unie, který Britové v červnu odhlasovali v referendu. O brexitu, ale i o reformě unie bude Hollande mluvit s českým ministerským předsedou. Dotknout by se měli i témat boje proti terorismu a podpory česko-francouzských hospodářských vztahů.

Zeman se s Hollandem sešel v září 2014 při své návštěvě Paříže, kdy svůj protějšek pozval na návštěvu Prahy. Sobotka se s francouzským prezidentem setkal letos v březnu. Jednali spolu mimo jiné o bezpečnostní situaci v Evropě, spolupráci tajných služeb či přerozdělování uprchlíků. Sobotka se sešel také s francouzskými zaměstnavateli, které přesvědčoval o výhodnosti investování v Česku. Francie dlouhodobě patří mezi pětici nejvýznamnějších obchodních partnerů Česka, na celkovém obratu českého zahraničního obchodu se podílí přibližně čtyřmi procenty.

O Hollandově návštěvě v Česku se mluvilo loni v lednu v souvislosti s oslavami osvobození nacistického koncentračního tábora v Osvětimi, jejichž část se odehrávala také v ČR. Francouzský prezident se ale nakonec omluvil.

Hollande se necelý rok před koncem mandátu potýká s velkým poklesem popularity. Podle průzkumu veřejného mínění pro deník Le Monde by jej nyní volilo jen 14 procent Francouzů.

Netradiční destinace

Česká republika není častým cílem nejvyšších francouzských představitelů. V prosinci 1993 přijel do ČR tehdejší prezident François Mitterrand, jeho nástupce Jacques Chirac tu byl oficiálně v dubnu 1997 s chotí a v prosinci 2002 se v Praze zúčastnil summitu NATO. V červnu 2008 přijel do Prahy další francouzský prezident Nicolas Sarkozy na setkání předsedů vlád zemí visegrádské skupiny (V4).

Velký význam měla v prosinci 1988 návštěva Françoise Mitterranda v tehdejším Československu. Mitterrand se v Praze tehdy při takzvané snídani s disidenty jako první západní státník oficiálně setkal s odpůrci komunistického režimu.

Autor: