12. dubna 2019 19:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Gazdík se bude ucházet o post místopředsedy Starostů, vést je už nechce

Petr Gazdík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Gazdík | foto: Yan Renelt, MAFRA

Praha Dosavadní předseda Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík se bude na sobotním sněmu v Praze ucházet o funkci místopředsedy. Gazdík to v pátek řekl ČTK. Delegáti hnutí si na svém sjezdu vyberou nové vedení.

 Gazdík už dříve oznámil, že se nechce ucházet o post předsedy. O funkci lídra parlamentního hnutí se zatím veřejně přihlásil jen současný první místopředseda, starosta Kolína a poslanec Vít Rakušan. Další případní zájemci se budou ale moci o pozici ucházet přímo na sněmu.

Gazdík řekl, že se o post místopředsedy před delegáty bude ucházet. Dodal, že tak bude ctít přání Rakušana.

Mandát vedení Starostů měl původně skončit až v roce 2020, celostátní výbor STAN ale na Gazdíkův návrh v polovině prosince rozhodl, že volební bude už letošní sněm. Podle Gazdíka hnutí, které založil, potřebuje nový impulz.

Sněm se uskuteční v pražském hotelu Olšanka, hlasovat o nových členech vedení se bude elektronicky. Na sněmu také vystoupí zástupci občanských demokratů, Pirátů, lidovců, TOP 09 a sociálních demokratů. Starostové budou také hlasovat o některých technických změnách ve stanovách a mluvit budou i o blížících se volbách do Evropského parlamentu.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?