Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Pavel na Hrad.“ Na Staroměstské náměstí jej přišly podpořit tisíce lidí

Česko

  17:19aktualizováno  17:49
Na pražském Staroměstském náměstí se ve středu v podvečer sešlo na deset tisíc příznivců prezidentského kandidáta Petra Pavla. Řada z nich přišla ve flanelových košilích, další měli kostkované šály či třeba vlajky České republiky i NATO. Promluvila i řada veřejně známých osobností. „Hoďte tam Petra i Pavla, jsou na stejném lístku,“ vyzval třeba Zdeněk Svěrák.

Prezidentské volby 2023

Sledovat další díly na iDNES.tv

Podle reportéra MF DNES bylo v 17 hodin náměstí zhruba z poloviny plné. Pražští strážníci hovoří o asi deseti tisících účastníků. Řada z nich si přinesla vlajky České republiky, NATO či Ukrajiny. Část lidí přišla ve flanelové košili, která se stala poznávacím znakem Pavla, jiní lidé si vzali kostkované šály.

„Pavel na Hrad, Pavel na Hrad,“ začali lidé skandovat poté, co generál ve výslužbě vystoupil spolu se svou manželkou Evou na pódiu. Ti dav na začátek akce pozdravili. Pavel zdůraznil, že si na sebe tentokrát vzal kabát. „I starého psa naučíš novým kouskům,“ vtipkoval.

Svou podporu přišli vyjádřit neúspěšní kandidáti z prvního kola Danuše Nerudová, Marek Hilšer a Pavel Fischer. Bývalá rektorka Mendelovy univerzity lidi vyzvala, aby přišli k volbám. Podobně se vyjádřil i senátor Fischer. „Já volím Petra Pavla,“ řekl před davem. Jeho kolega z horní komory Parlamentu Hilšer označil možnou výhru Babiše za „katastrofu“. „Máme na výběr mezi politikou lži a nenávisti a politikou, která je normální, slušná, kterou si všichni v této zemi zasloužíme,“ uvedl.

Před lidmi promluvil i herec a scénárista Zdeněk Svěrák. Vzpomenul historické události, které se na Staroměstském náměstí odehrály. „Až se na Hradě vyvětrá a jeho chodbami poprvé projde náš nový prezident, ať je to prosím prezident – strážce hodnot Jana Husa. Hoďte tam Petra i Pavla, jsou na stejném lístku,“ zavtipkoval na závěr svého projevu.

Z veřejně známých osobností promluvil třeba i herec Jiří Mádl či herečka Barbora Poláková, která přednesla báseň.

Mádl řekl, že když člověk někoho veřejně podpoří, přirozeně trochu trne, jestli se kampaň v záchvatu zoufalosti nezvrtne v něco, za co by se člověk postavit nechtěl. „Chtěl bych proto poděkovat generálovi a jeho profesionálnímu týmu, že se nenechal strhnout a že jsme my, jeho podporovatelé, ani na chvíli nezalitovali. Naopak myslím, že naše nadšení rostlo,“ řekl.

Kampaň podle něj byla slušná a bez fňukání. Svůj hlas prý odevzdá s největším přesvědčením, jaké kdy u volební urny cítil. „Chtěl bych ze srdce poděkovat za tuto kultivaci veřejného prostoru,“ dodal.

Na Staroměstském náměstí vystoupil i současný nejprodávanější český spisovatel Patrik Hartl. „Nikdy jsem se politicky neangažoval, ale věřím, že Petr Pavel českou politiku změní. Vymete z Hradu zášť a vymění ji za respekt,“ řekl.

Na pódiu po něm vystoupili i bývalá tenistka Lucie Šafářová a hokejista Tomáš Plekanec. „Jsme tady protože věříme, že Petr Pavel bude naši zemi dobře reprezentovat,“ začala Šafářová. „My sportovci jsme zvyklí bojovat do poslední chvíle a vy taky, proto volíme Petra Pavla. Přijďte k volbám,“ dodal Plekanec.

„Generála Pavla znám osobně přes dvacet let,“ popsal režisér Václav Marhoul. Připomněl, že je pojí společná minulost v armádě. „Vždy jsem ho znal jako zásadového, slušného, charakterního člověka, který na sebe vždy uměl vzít zodpovědnost. A to umí málokdo,“ řekl. Volby prý vnímá jako referendum, ve kterém si Češi po dvaceti letech mohou zvolit dobrého a slušného prezidenta.

„Jako prezident bych sloužil všem“

Pavel sám pak všem přítomným poděkoval. Vyzdvihl podporu svých bývalých protikandidátů i jejich voličů. „Je to výraz měnící se politické kultury,“ myslí si. Lidem, kteří podporují Andreje Babiše či kteří k volbám nepřijdou, řekl, že problémy lze řešit jen spoluprací. „Kandiduji za hodnoty, jako je důstojnost, slušnost, pravda. Myslím si, že na těchto hodnotách se dokážeme shodnout s většinou populace bez ohledu na to, kterou stranu volí,“ řekl.

„Jsem přesvědčen o tom, že dokážu oslovit naprostou většinu našich občanů, protože průsečíků máme opravdu hodně,“ dodal s tím, že v armádě sloužil všem bez ohledu na politickou preferenci a stejně tak chce v případě svého zvolení sloužit i jako prezident.

„Všichni, kdo jsme tady, chceme demokracii, svobodu, toleranci,“ řekl. To vše má podle něj platit ve městech i na vesnicích, v Čechách i na Moravě. „Protože všichni máme něco společného,“ dodal.

Během předvolební kampaně podle něj stihl Babiš vystrašit děti i urazit spojence. To dle jeho slov není budoucnost, kterou by Česká republika měla chtít. Volby podle něj nerozhodují předvolební průzkumy, ale voliči. Vyzval proto, aby lidé skutečně dorazili a svůj hlas odevzdali. „Jsem přesvědčen o tom, že svět lží a zastrašování zvítězit nemůže. Naopak musí zvítězit pravda,“ řekl. Po jeho projevu akce skončila a dav se začal kolem 18. hodiny pomalu rozcházet.

Večer Pavla čeká ještě debata s jeho protikandidátem, předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem na televizi Prima. Druhé kolo prezidentských voleb pak proběhne v pátek 27. a v sobotu 28. ledna.

Autoři: ,

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Mohlo by vás zajímat