Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Giňa dávky vrátil

Česko

Kauza Čunek - Špičky lidovců začínají vyzývat svého předsedu k rezignaci

Neoprávněné pobírání sociálních dávek, ze kterého je podezřelý Jiří Čunek, se v minulosti stalo osudným romskému moderátorovi ČT.

PRAHA Tažení proti lidem, kteří zneužívají sociální dávky, bylo jedním z hlavních předvolebních témat Jiřího Čunka. Občas se dokonce kvůli dávkám „navezl“ do Romů. Dnes ale sám čelí podezření z té trestné činnosti, na jejímž potírání si - alespoň v rétorické rovině - zakládá politickou kariéru.

Čunkovy současné problémy jsou velice podobné peripetiím, se kterými se potýkal Ondřej Giňa mladší. Ten zažil v roce 1998 raketový start coby první romský moderátor hlavního zpravodajského pořadu Události v České televizi.

V roce 2000 ale vyšlo najevo, že Ondřej Giňa se svou manželkou ochudili stát o 25 tisíc korun na sociálních dávkách. Částku jim v roce 1998 neoprávněně vyplatil okresní a městský úřad v Rokycanech. Giňovi v roce 1996 požádali o zpětné vyplácení státního příspěvku na jejich desetiletého syna. V čestném prohlášení ale Giňa zatajil, že pobírá mzdu. Podle policie se tak dopustil podvodu.

Giňa nakonec stíhán nebyl, protože se ke zneužívání sociálních dávek přiznal a 25 tisíc korun úřadu splatil. Za moderátorským pultem v pořadu Události se však už neobjevil. V červenci 2000 nastoupil po dohodě s vedením ČT na dovolenou. Za „morální pochybení“ označil Giňův případ tehdejší šéf zpravodajství Bohumil Klepetko. „Televize má právo na určitý mravní apel na moderátory, a z tohoto důvodu se Ondřej Giňa v Událostech neobjeví,“ vyjádřil se Klepetko. „Příčina, kvůli které jsem byl stažen z obrazovky, byla podle mě zástupným důvodem, abych přestal moderovat,“ reagoval roztrpčený Giňa.

Na obrazovku se romský moderátor vrátil až po dvou letech.

Ondřej Giňa byl, stejně jako nyní vicepremiér Jiří Čunek, placený českými občany. Nikoliv ale jako zaměstnanec státní správy, ale jako pracovník veřejnoprávní televize. Na rozdíl od Gini Čunek tvrdí, že na pobírání sociálních dávek měl právo, část viny navíc svádí na manželku. „Na starost to měla moje paní,“ řekl Čunek serveru Aktuálně. cz. Také v Giňově případu se angažovala jeho manželka.

O tom, zda bude Čunkův osud podobný jako Giňův, má během několika dnů rozhodnout premiér Topolánek. Jeho odstoupení z politických funkcí žádá i odborník na politickou korupci Michal Štička z Transparency International. „Odstoupit by měl stoprocentně. Ten člověk nemá minimálně do té doby, než se očistí, v politice co dělat,“ řekl LN Štička. Organizace volala po Čunkově odstoupení, už když byl podezřelý z úplatkářství.

***

Příběhy Ondřeje Gini a Jiřího Čunka

Ondřej Giňa ml. (* 1971)

Na konci roku 1998 začal moderovat zpravodajství České televize. V září 2000 se provalilo, že neoprávněně pobíral sociální dávky. Pro časopis Reflex později aféru vysvětloval takto: „Od roku 1995 jsme nebrali dětské přídavky na mého dnes desetiletého syna. V roce 1998 jsem se dozvěděl, že můžeme zpětně požádat o přídavky a státní vyrovnávací příspěvek. Dohromady to dělalo asi šest stovek měsíčně. Vyplnili jsme příslušné formuláře, podali je a příspěvky za ty tři roky dostali. V té době jsem ještě nebyl zaměstnancem ČT, tam jsem nastoupil až o rok později, kdy už jsem žádné dávky nepobíral. Po dvou letech zjistili, že v mém případě vznikl přeplatek a škoda asi 25 tisíc korun. Peníze jsem tedy samozřejmě vrátil.“ Přestože byl stíhán, Giňa se nakonec před soud nedostal právě proto, že škodu uhradil. A trest? Giňův zaměstnavatel Česká televize poslala svého moderátora od července 2000 na dovolenou. Po návratu ale přestal moderovat hlavní zpravodajskou relaci a podílel se na přípravě zpravodajských pořadů mimo obrazovku. Na tu se vrátil až po necelých dvou letech jako reportér.

Jiří Čunek (* 1959)

Předseda lidovců a vicepremiér podle České televize v roce 1998, kdy jeho rodina pobírala sociální dávky od státu, vložil do bank celkem 3,5 milionu korun. Kromě obvyklých rodičovských příspěvků a přídavků na děti brali Čunkovi údajně v letech 1996 a 1997 také sociální příplatky a příspěvky na bydlení. V letech 1996 až 1999 údajně dostali Čunkovi od státu desítky tisíc korun. Čunek dříve tvrdil, že nebude informovat o své finanční situaci před rokem 1998, kdy se stal starostou Vsetína. Už dříve ale byl zastupitelem i místostarostou města. Včera Čunek podotkl, že kategoricky odmítá, že by dávky zneužíval. A trest? Zatím se dá jen spekulovat. Vsetínská policie začala včera vyšetřovat, jestli se Čunek v souvislosti s údajným ukládáním milionových částek do bank a současným pobíráním sociálních dávek na konci devadesátých let nedopustil trestného činu podvodu. Jiří Čunek nadále zastává všechny veřejné fukce, které měl ještě před vypuknutím posledního skandálu.

Vývoj Čunkových názorů na dávky

30. 3. 2007 „Do vlády jsem vstoupil proto, že se mi tak podaří zkomplikovat sociální systém těm, kteří ho chtějí zneužívat, že nakonec uvidíte těch Romů pracovat hodně.“ Vicepremiér tak odpověděl na dotaz čtenáře Blesku, zda podporu dostanou i jiní občané než Romové.

30. 3. 2007 „To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák.“ Odpověď na dotaz dalšího čtenáře Blesku, zda „se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové“. Tazatel potřeboval 200 tisíc Kč, aby mohl dokončit stavbu domu.

24. 6. 2007 „Pomoc dostaneš, když odpracuješ nějakou práci. ... Ať dostává tolik co dnes, ale musí vstát z postele a něco odpracovat.“ Tak vicepremiér objasňoval svoji koncepci sociální politiky. Podle něj by potřební měli i nadále pobírat dávky v nezměněné výši, ale měli by se podílet na nějaké „společensky prospěšné činnosti a vykazovat tím úsilí a práci“.

29. 10. 2007. „No, to určitě...,“ reaguje ironicky Čunek v pořadu Reportéři ČT na slova redaktora Dalibora Bártka, že měl podle informací televize čerpat státní sociální podporu. O den později to Čunek v Právu popřel jasně.

31. 10. 2007 „Neumím odpovědět přesně, protože si to nepamatuju. Na starost to měla moje paní...“ Jiří Čunek odpovídá ještě před večerní tiskovkou na dotaz Aktuálně.cz, zda pobíral dávky.

31. 10. 2007 „V té době jsme měli čtyři děti a žena nepracovala, tak tento nárok byl oprávněný, jako mnoho jiných milionů obyvatel v této zemi.“ Čunek na tiskovce říká, proč měl na dávky nárok.

dom

Autor: