Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hákový kříž na americké vlajce. Muž nepropagoval fašismus, říká policie

USA

  16:57
PRAHA - Počínání muže, který v pondělí v Praze svůj negativní postoj k americké vojenské koloně vyjádřil hákovým křížem na americké vlajce, policie nehodnotí jako trestný čin. Podle policistů jde o přestupek proti veřejnému pořádku. Dvaatřicetiletému muži tedy hrozí pokuta v přestupkovém řízení.

Podle policistů muž s americkou vlajkou a hákovým křížem nespáchal trestný čin. Za přestupek dostane pokutu. foto: ČTK

Podle Jozefa Bocána z tiskového oddělení policejního prezidia dospěli policisté z místního oddělení Ruzyně k názoru, že muži nešlo o propagaci fašismu. V ruzyňských kasárnách v Praze se dnes setkají všechny části amerického vojenského konvoje. Několik set příslušníků americké armády se vrací na domovskou základnu v Německu ze cvičení NATO, které se konalo v pobaltských zemích a Polsku. 

Takzvaná Dragounská jízda přes šest zemí má demonstrovat podporu americké armády evropským spojencům v NATO, kteří se cítí ohroženi ruským postupem vůči Ukrajině. Konvoj už před příjezdem vyvolával kritiků některých lidí a organizací, v neděli se ale odpůrci počítali na desítky, zatímco vojáky podél trasy i v kasárnách vítaly tisíce lidí. A dnes je tento poměr podobný.

U ruzyňských kasáren dnes čekaly na první část konvoje minimálně dvě stovky lidí s vlajkami USA, NATO či Evropské unie a pozdravit je přijeli i příznivci vojenské historie s armádními veterány. Naopak protestujících byla jen hrstka. Před 13:00 přišel svůj negativní postoj vyjádřit právě i muž s hákovým křížem na americké vlajce, který se dostal do strkanice s přihlížejícími a byl odveden policií. Podle Bocána muž policisty dobrovolně následoval na místní služebnu, „vyříkali si to tam“ a pak odešel.

Autoři: ,