Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hamáček: Nouzový stav může trvat do Vánoc. Prioritou vlády musí být přijetí strategie pro uvolňování opatření

Ministr vnitra Jan Hamáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Jan Hamáček. | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Praha Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) čeká, že vláda Sněmovnu znovu požádá o prodloužení nouzového stavu. Je třeba přiznat, že může trvat až do Vánoc, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Epidemická situace bude podle něj vyžadovat i po 20. listopadu platnost restrikcí vyhlášených na základě nouzového stavu, mezi které patří například uzavření části obchodů nebo omezení provozu škol. Premiér Andrej Babiš (ANO) novinářům řekl, že podle expertů nebude prodloužení nouzového stavu do 20. listopadů, které v pátek schválila Sněmovna, stačit. Opozice vládu kritizuje, že chybí scénáře pro postup podle vývoje epidemie.

Hamáček uvedl, že je třeba očekávat nařízení pracovní povinnosti pro studenty zdravotnických škol nebo nějakou formu omezení provozu obchodů, které lze nařídit pouze v nouzovém stavu, i v delším časovém horizontu. Nelze podle něj očekávat, že se epidemická situace vrátí k normálu za několik dnů nebo týdnů. Za normál považuje stovky nebo nízké tisíce nakažených denně. V sobotu přibylo 11 428 nakažených, v pátek 13 606.

Nouzový stav v Česku platí od 5. října. Vláda žádala o jeho prodloužení do 3. prosince, Sněmovna ale v pátek schválila kratší období. „Z mého pohledu to neznamená nic jiného, než že se tam vláda vrátí s další žádostí,“ řekl Hamáček. Podle něj je možné, že žádosti o prodloužení nouzového stavu budou i opakované.

„Sněmovna nám prodloužila nouzový stav do 20. listopadu, z vyjádření expertů jsem pochopil, že to asi nebude stačit,“ řekl Babiš. „Nechal bych to na nového ministra zdravotnictví (Jana Blatného, za ANO), který to má na starosti a určitě přijde na vládu s nějakým návrhem,“ uvedl.

Nevyloučil ani trvání nouzového stavu až do Vánoc. „Byl bych velmi rád, kdyby už na Vánoce došlo k nějakému uvolnění, ale toto musí být opatrně plánováno,“ řekl. Letní velké uvolnění restrikcí podle něj ukázalo, že se poté obtížně brzdí další šíření epidemie. Prioritou vlády podle něj musí být přijetí strategie pro uvolňování opatření.

Předseda ODS Petr Fiala označil Hamáčkova slova o prodlužování nouzového stavu za nekoncepční výstřel. „Spíše bych od šéfa Ústředního krizového štábu očekával jasnou cestovní mapu, podle které budou všichni občané vědět, za splnění jakých podmínek se budou zavírat či otvírat obchody, kdy dojde k otevření škol, kdy bude zrušen zákaz nočního vycházení,“ řekl Fiala. „Nestrašme lidi, dejme jim místo toho jasnou vizi do budoucnosti a naději,“ doplnil.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš zdůraznil, že rozhodnutí o případném prodloužení nouzového stavu bude na Sněmovně. Připomněl, že Sněmovna v pátek uložila vládě, aby informovala o vlivu restrikcí a připravila i plán na příští měsíce.

Podobně se vyjádřil i předseda lidovců Marian Jurečka. „Osobně bych čekal od vlády, že řekne, při jakých počtech a hodnotách bude možné očekávat návrat k normálnímu fungování,“ uvedl. Podle něj ale kabinet musí rozhodovat na základě faktů, ne na základě odhadů.

„Vláda by měla lidi uklidňovat, dát jim jistotu, pocit stability, nevzbuzovat paniku a představit plán a scénář, jelikož čím dál více lidí je bez práce a bez peněz. Bohužel pan Hamáček z ČSSD dělá neustále pravý opak,“ uvedl předseda SPD Tomio Okamura.

Předseda STAN Vít Rakušan považuje Hamáčkovo vyjádření za nešťastné. „Zástupci vlády by neměli lidi strašit nejčernějšími scénáři. Mnohem raději bych byl, kdyby představili jasnou strategii, jak postupovat v případě ústupu šíření epidemie,“ řekl.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

DAILY CONNECT s.r.o.
Firemný konzultant

DAILY CONNECT s.r.o.
Praha
nabízený plat: 20 000 - 100 000 Kč