Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hamáček o Pochem se Zemanem nemluvil, o vedení ministerstva rozhodne ČSSD za měsíc

Česko

  18:57
Praha - Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček v pondělí v Lánech, kde se účastnil jmenování ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), s prezidentem Milošem Zemanem nemluvil o nominaci Miroslava Pocheho do čela české diplomacie. Po jednání grémia ČSSD novinářům řekl, že na toto téma nezbyl čas.

Předseda ČSSD Jan Hamáček. foto:  Michal Šula, MAFRA

Předsednictvo ČSSD, které má otázku vedení ministerstva zahraničí řešit, se sejde 31. srpna. Kvůli nesouhlasu prezidenta s nominací ČSSD vede resort Hamáček, který je zároveň i ministrem vnitra.

Zeman v polovině července  řekl, že považuje v současné chvíli otázku obsazení ministerstva zahraničí za uzavřenou. Jak dlouho bude Hamáček současně řídit ministerstva vnitra i zahraničí, ponechává čistě na něm. Europoslance Pocheho vybralo do čela diplomacie předsednictvo ČSSD v květnu. Zeman ho však s odkazem na to, že zpochybňuje odmítání migračních kvót a českou proizraelskou politiku, odmítl jmenovat. Na osobní schůzce ho vyzval, aby o funkci neusiloval. Sociální demokracie dosud na Pochem trvá.

K činnosti vybízí premiéra Andreje Babiše (ANO), který naopak hovoří o tom, že příslušné návrhy na Hrad doručil a řešení by měla hledat především sociální demokracie.

Hamáček situaci v čele resortu označuje za dočasnou. Při jeho nástupu Poche prohlásil, že bude v Černínském paláci působit jako nehonorovaný politický tajemník. Hamáček ale v první polovině července poslancům zahraničního výboru řekl, že Poche zatím na ministerstvu v žádné oficiální funkci není.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!