Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hamáček jako alternativa Pocheho. Co napsal Babiš v dopise s návrhy na ministry?

Česko

  15:27
PRAHA - Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí navrhl prezidentu Miloši Zemanovi jmenovat ministrem zahraničí europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD). Ve stejný den v dopisu na Hrad napsal, že pokud by se Zeman rozhodl nevyhovět, navrhuje, aby byl vedením resortu pověřen šéf ČSSD Jan Hamáček. Vyplývá to z dokumentů, které v pátek odpoledne zveřejnil úřad vlády.

Andrej Babiš. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Hamáček předtím vyzval Babiše, ať komunikaci s Hradem zveřejní kvůli několikadenním dohadům veřejnosti o ústavnosti jeho pověření vedením diplomacie.

Zeman dostal seznam a dopis, řekl Babiš ke kauze Poche. Hamáček chce, aby zveřejnil komunikaci s Hradem

Zeman kvůli svým výhradám k Pochemu už před středečním jmenováním nového kabinetu avizoval, že návrhu na jeho jmenování nevyhoví. Vedením diplomacie pak ve středu pověřil nového šéfa vnitra Hamáčka.

Protože Babiš v minulých dnech trval na tom, že na Hrad s ohledem na koaliční smlouvu s ČSSD poslal jen jeden návrh s Pochem, vyvstaly pochybnosti o ústavnosti chování prezidenta, který by neměl návrh předsedy vlády překročit.

Zeman ve čtvrtek uvedl, že na Hrad kromě oficiální pondělní nominace ministrů přišel také dopis, kde mu Babiš pro případ nesouhlasu s Pochem navrhoval Hamáčka. Tuto verzi v pátek v Bruselu potvrdil Babiš i zveřejněné dokumenty.

Premiér ČR Andrej Babiš hovořil 28. června 2018 v Bruselu s novináři v...
Jan Hamáček a Andrej Babiš při uvedení nových ministrů.

V prvním z dopisů s pondělním datem navrhuje Babiš Hradu jmenování všech ministrů včetně Pocheho. V druhém reaguje na nezveřejněný dopis Hradu z předchozího dne. „Pro případ, že byste se rozhodl nevyhovět mému návrhu a nejmenoval byste členem vlády pana Miroslava Pocheho, navrhuji, abyste řízením ministerstva zahraničních věcí dočasně pověřil Jana Hamáčka,“ napsal.

Babiš dříve uváděl, že potvrzení z Pražského hradu o doručení návrhu na jmenování bylo v pondělí v 09:10. Stejný časový údaj je na obou naskenovaných dopisech zveřejněných úřadem vlády. V dopisu Babiš odkazuje na ustanovení ústavy, podle kterého prezident na návrh premiéra jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev.

Co přesně Babiš napsal?

- Vážený pan Miloš Zeman Prezident České republiky V Praze dne 25.6.2018 Vážený pane prezidente, na základě skutečnosti, že jste přijal demisi vlády České republiky a dne 06.06.2018 jste mne jmenoval předsedou vlády České republiky, navrhuji, abyste podle článku 68 odst. 2 ústavního zákona č. 1/1993 Sb., Ústavy České republiky, dále jmenoval pana Jana Hamáčka, narozeného 4. 11. 1978, místopředsedou vlády České republiky a ministrem vlády České republiky a pověřil jej řízením Ministerstva vnitra; pana Richarda Brabce, narozeného 5. 7.1966, místopředsedou vlády České republiky a ministrem vlády České republiky a pověřil jej řízením Ministerstva životního prostředí; pana Miroslava Pocheho, narozeného 3. 6.1978, a ministrem vlády České republiky a pověřil jej řízením Ministerstva zahraničních věcí; paní Alenu Schillerovou, narozenou 18. 3. 1964, ministryní vlády České republiky a pověřil ji řízením Ministerstva financí; pana Lubomíra Metnara, narozeného 6. 10. 1967, ministrem vlády České republiky a pověřil jej řízením Ministerstva obrany; paní Taťánu Malou, narozenou 1.10. 1981, ministryní vlády České republiky a pověřil ji řízením Ministerstva spravedlnosti; paní Martu Novákovou, narozenou 04. 11. 1954, ministryní vlády České republiky a pověřil ji řízením Ministerstva průmyslu a obchodu; pana Dana Ťoka, narozeného 4. 3. 1959, ministrem vlády České republiky a pověřil jej řízením Ministerstva dopravy; pana Miroslava Tomana, narozeného 6. 2. 1960, ministrem vlády České republiky a pověřil jej řízením Ministerstva zemědělství; pana Petra Krčála, narozeného 20. 08. 1964, ministrem vlády České republiky a pověřil jej řízením Ministerstva práce a sociálních věcí; pana Adama Vojtěcha, narozeného 2. 10. 1986, ministrem vlády České republiky a pověřil jej řízením Ministerstva zdravotnictví; pana Roberta Plagu, narozeného 21. 7. 1978, ministrem vlády České republiky a pověřil jej řízením Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy; paní Kláru Dostálovou, narozenou 13. 3. 1971, ministryní vlády České republiky a pověřil ji řízením Ministerstva pro místní rozvoj; pana Antonína Staňka, narozeného 2. 3. 1966, ministrem vlády České republiky a pověřil jej řízením Ministerstva kultury.

Vážený pane prezidente, děkuji Vám za spolupráci a zůstávám v úctě Andrej Babiš

- Vážený pane prezidente republiky, v reakci na Váš dopis ze dne 24. 6. 2018 Vám v souladu s čl. 68 odst. 2 Ústavy České republiky pro případ, že byste se rozhodl nevyhovět mému návrhu ze dne 25. 6. 2018 a nejmenoval byste členem vlády pana Miroslava Pocheho, navrhuji, abyste řízením Ministerstva zahraničních věcí dočasně pověřil místopředsedu vlády a ministra vnitra pana Jana Hamáčka.

S pozdravem Andrej Babiš

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat