Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Česko

Hamáček podal žalobu na Seznam Zprávy kvůli reportáži o cestě do Moskvy. Žádá desetimilionové odškodné

Jan Hamáček po mimořádném jednání sněmovny. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) podal žalobu na server Seznam Zprávy kvůli reportáži o své zrušené cestě do Moskvy. Řekl to v pátek webu CNN Prima News. Za tvrzení, že na interní schůzce hovořil o úmyslu „vyměnit mezinárodní skandál“ kolem explozí ve Vrběticích na Zlínsku za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V, žádá desetimilionové odškodné.
  12:52

Už dříve na autory textu podal trestní oznámení. Šéfredaktor serveru Seznam Zprávy Jiří Kubík v květnu uvedl, že web je připraven pravdivost svých zjištění u soudu prokázat.

Cesta do Moskvy měla zastřít chystané vyhoštění Rusů z ambasády, tvrdí Hamáček. Šlo o koordinovanou akci

Hamáček trestní oznámení i žalobu avizoval v polovině května. Informace serveru o svém úmyslu ostře odmítá. Podle Hamáčka se mohli autoři reportáže dopustit trestných činů pomluvy či šíření poplašné zprávy. Vicepremiér v posledních týdnech několikrát zopakoval, že česká diplomatická reakce na zjištění o ruském zapojení do explozí ve Vrběticích v roce 2014 byla jednoznačným úspěchem, nicméně reportáž Seznamu z kauzy udělala „bramboračku“ a prospěla Moskvě.

„Podal jsem civilní žalobu na Seznam Zprávy. Pokud uspěji, peníze půjdou nadaci hasičů a policistů. Je to nadace, která se stará o pozůstalé hasičů, kteří zahynuli při výkonu služby nebo byli nějakým způsobem postiženi,“ řekl webu CNN Prima News Hamáček.

Hamáček na vládě předloží postup, jak odškodnit obyvatele v okolí Vrbětic. Řešením by mohl být nový zákon

Kabinet kvůli informacím orgánů činných v trestním řízení a tajných služeb o zapojení agentů GRU do explozí 17. dubna oznámil, že ČR vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády v ČR. Rusko reagovalo vyhoštěním 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!