27. února 2018 16:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hamáček řekl Zemanovi, že ČSSD chce jednat o přímé účasti ve vládě

Jan Hamáček a Jiří Zimola (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Hamáček a Jiří Zimola (ilustrační snímek) | foto: Twitter - Jan Hamáček

LÁNY Nově zvolený předseda ČSSD Jan Hamáček v úterý informoval prezidenta Miloše Zemana o tom, že sociální demokracie chce jednat o přímé účasti strany ve vládě s hnutím ANO. Na středeční schůzce s ANO chtějí sociální demokraté mluvit o programu, nikoliv o personálních otázkách, řekl novinářům po setkání s prezidentem v Lánech.

Špičky hnutí ANO a ČSSD se sejdou k druhému jednání o případné nové vládě ve středu odpoledne. „Budeme se bavit hlavně o programu, to jsme také panu prezidentovi sdělili. A na závěr jsme pana prezidenta informovali, že forma, kterou sociální demokracie prosazuje a bude o ní nadále vyjednávat, bude forma přímé účasti sociální demokracie ve vládě,“ uvedl šéf strany. Zeman na nedávném sjezdu sociální demokraty od přímé účasti ve vládě zrazoval. Hamáček zopakoval, že k jednání o přímé účasti ve vládě dostalo nové vedení strany mandát na nedávném sjezdu ČSSD.

Hamáček a místopředseda strany Jiří Zimola v úterý Zemana také seznámili s okruhy programových priorit, na kterých strana trvá a se kterými půjde na jednání s ANO. Přesné znění těchto priorit podle Hamáčka ale dostane jako první šéf ANO Andrej Babiš.

Současně doplnil, že spolu se Zimolou s prezidentem v úterý probrali různé povolební varianty a sdělili mu i dojmy z první schůzky mezi novým vedením sociální demokracie a premiérem v demisi Babišem. Zemanovi slíbili, že ho budou o situaci pravidelně informovat.

ČTK