4. dubna 2018 13:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hamáček se Zimolou upozornili Zemana na možnost krachu jednání s ANO

Tisková konference ČSSD po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Na fotografii... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisková konference ČSSD po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Na fotografii... | foto: ČTK

Praha Předseda ČSSD Jan Hamáček a místopředseda strany Jiří Zimola informovali prezidenta Miloše Zemana o průběhu vyjednávání o vládě s hnutím ANO. Pokud ANO neustoupí ze svých postojů, sobotní sjezd ČSSD může rozhodovat i o neschválení účasti ve vládě. Zeman vzal postoj ČSSD na vědomí. Po setkání s hlavou státu to na Pražském hradě řekli novinářům Hamáček se Zimolou. Postoj Zemana nechtěli sdělovat.

ČSSD s ANO vyjednává o sestavení menšinové koaliční vlády, kterou by podporovali ve Sněmovně komunisté. Na většině programových bodech se už vyjednávači shodli, rozpory jsou především v rozdělení ministerských postů. ČSSD se nelíbí to, že by se premiérem stal předseda ANO Andrej Babiš, jehož trestní stíhání jí vadí. Jako ústupek požaduje křeslo ministra financí, nebo vnitra a chce ve vládě pět ministerských míst. ANO nabízí o jedno ministerské křeslo méně. Zároveň hnutí trvá na Babišovi jako premiérovi.

O zbývajících programových rozporech budou vyjednávači obou stran mluvit dnes večer v Lidovém domě. Tématem bude podle Hamáčka otázka daní nebo proplácení nemocenské během prvních tří dnů nemoci. Klíčová schůzka by se měla uskutečnit ve čtvrtek večer, kdy se už vrátí z dovolené Babiš. ANO má na schůzku přijít s konečným návrhem, který následně posoudí v pátek předsednictvo ČSSD a v sobotu stranický sjezd.

Sociální demokrati nechtějí Babiše jako premiéra

„Je docela možné, pokud se nezmění ten status ze strany ANO a pana Babiše, že budeme sjezdu předkládat variantu ukončení jednání. Pan prezident to vzal na vědomí,“ řekl Zimola. Podle Hamáčka je pro ČSSD neakceptovatelné, pokud by ANO nabídlo jako řešení odklad. „Pokud přijdou s dalším odkladem, tak se obávám, že to nebude akceptováno, protože my chceme slyšet, jaké řešení nám nabízejí a pokud nám nabídnou odklad, tak odklad není řešení,“ řekl. Zopakoval, že za důstojné považuje zisk pěti resortů, které by umožnily ČSSD prosazovat její program.

Ohledně toho, zda se s prezidentem shodovali, se představitelé ČSSD konkrétně nevyjádřili. Oba tvrdili, že schůzka byla věcná, konstruktivní a odehrála se v přátelské atmosféře. Hamáček dodal, že cílem byla především výměna informací a že nezaznamenal žádný kontroverzní názor. Podle Zimoly je Zeman informoval, že se v nejbližší době nechystá s hnutím ANO a jeho reprezentanty scházet s ohledem na svou pracovní cestu na Slovensko. Odlétá na ni dnes odpoledne. Vrátí se z ní v pátek.

Tisková konference ČSSD po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Na fotografii...
Tisková konference ČSSD po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Na fotografii...

Hamáček a Zimola se s prezidentem setkali už koncem února, kdy ho informovali, že ČSSD chce s ANO jednat o přímé účasti strany ve vládě. Současně mu tehdy slíbili, že ho budou o situaci pravidelně informovat. Pokud se podle Hamáčka zásadně změní, za Zemanem opět přijdou.

ČTK, Lidovky.cz

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz