Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Hamáček zatím získal čtyři nominace na předsedu ČSSD. Jeho vyzyvatel Petříček má podporu ze dvou krajů

Jan Hamáček. foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Praha - Středočeská ČSSD podpořila kandidaturu Jana Hamáčka na předsedu strany. Získal hlasy více než čtyř pětin delegátů, oznámil v pátek na Twitteru předseda středočeské krajské organizace Robin Povšík. Vicepremiér a ministr vnitra Hamáček vede sociální demokraty od února 2018. Před dubnovým sjezdem ČSSD má čtyři nominace na předsedu. Jeho vyzyvatele, ministra zahraničí Tomáše Petříčka, podpořily dvě krajské organizace. Jednu nominaci získal starosta městské části Brno-Líšeň Břetislav Štefan.
  7:08

„Středočeská krajská konference ČSSD jednoznačně podpořila Jana Hamáčka na předsedu strany,“ uvedl v pátek Povšík. Dodal, že v tajné volbě získal Hamáček 82 % hlasů.

Dubnový sjezd ČSSD se uskuteční on-line formou. Proběhnou tak i krajské konference

Pražská sociální demokracie na čtvrteční krajské konferenci nominovala na předsedu ČSSD ministra zahraničí a místopředsedu strany Tomáše Petříčka, sdělil poslanec Petr Dolínek. „Chci všem za podporu moc poděkovat. Věřím, že pokud budu zvolen předsedou, nezklamu je. Zároveň chci zdůraznit, že k práci pro ČSSD přistupuji s velkou pokorou, protože se jedná o nejstarší stranu u nás, která vždy stála na straně poctivě pracujících lidí,“ uvedl Petříček.

Petříček by měl být rovněž lídrem kandidátky ČSSD v hlavním městě pro podzimní volby do Sněmovny. Na kandidátce v Praze by se pak mohli objevit také bývalý předseda vlády Vladimír Špidla nebo bývalí ministři Jiří Dienstbier či Michaela Marksová.

Krajské konference ČSSD zasedají od uplynulého víkendu. Hamáčkovu kandidaturu dosud podpořili delegáti z Vysočiny, Libereckého, Olomouckého a Středočeského kraje. Petříčka vybrala jako kandidáta na lídra strany karlovarská a pražská sociální demokracie. Štefana podpořila jihomoravská ČSSD.

Koalice Pirátů se STAN by podle modelu ČT vyhrála sněmovní volby. Získala by 34 procent, hnutí ANO 22 procent

Šéfa strany vyberou sociální demokraté na on-line sjezdu, naplánovaném na 9. a 10. dubna. Řada regionů proti zvyklostem z předchozích let nepodpořila nikoho. V pátek budou o nominaci na předsedu strany jednat sociální demokraté ve Zlínském kraji.

Vládní ČSSD zaznamenala v posledních volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 propad. Zatímco v roce 2013 volby vyhrála s 20,45 % hlasů voličů a získala 50 mandátů, před čtyřmi lety měla podporu 7,27 % a 15 mandátů. Strana zaznamenala propad i v dalších volbách.

Autor:

Většina vlád selže. Mladí se do deseti let chopí revoluce, soudí Cílek

Premium Václav Cílek, geolog a klimatolog, věří, že se blížíme k civilizačnímu zlomu. Ústí k němu nabalující se krize a vidina...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat