Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hampl: Kulatý stůl o vědě byl neúspěšný, Fischer nedorazil

Česko

  11:56
PRAHA - Dnešní jednání u kulatého stolu o financování vědy v Česku bylo podle rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla neúspěšné. Za napjatou označili atmosféru na jednání i ministryně školství Miroslava Kopicová a ředitel Akademie věd (AV) Jiří Drahoš.

Ministryně školství Miroslava Kopicová a předseda AV Jan Drahoš. foto: ČTK

Kulatého stolu se proti očekávání nezúčastnil premiér Jan Fischer, přestože nad jednáním převzal záštitu. Rozhodl se tak kvůli demonstracím proti vládní politice ve vědě a výzkumu.

Fischer poslala řediteli AV Drahošovi dopis
"S vládou i se mnou osobně je možné věcně jednat za jednacím stolem a hledat řešení, nebo lze demonstrovat a křičet, že vláda 'vraždí českou vědu'. Každopádně není možné činit oboje současně," napsal Fischer Drahošovi. Vyzval také ředitele AV, aby se distancoval od nátlakových akcí a pomohl obnovit důvěru, bez níž není jednání možné.

Fischer v dopisu zdůraznil, že věnuje problematice vědy a výzkumu velkou pozornost. V době hospodářské krize ale musí dbát na rovný přístup ke všem sociálním skupinám.

Drahoš byl rozhodnutím premiéra překvapen
Drahoš označil premiérovo rozhodnutí za překvapující a uvedl, že jeho důvodům zcela nerozumí. "Já tyto demonstrace neorganizuji, ale rozumím tomu, že se jich účastní lidé, kterým není jejich budoucnost lhostejná," řekl novinářům.

Skupina asi deseti demonstrantů dnes očekávala účastníky kulatého stolu před sídlem AV. Rozdávali dokumenty varující před zánikem české vědy a požadující rozpuštění vládní Rady pro výzkum a vývoj.

Kopicová: Vláda vědu podporuje
Kopicová při odchodu z jednání řekla, že vláda vědu podporuje, což podle ní dokazuje i rozhodnutí premiéra omezit státní dotaci pro AV v roce 2010 jen o půl miliardy namísto plánované miliardy. "Také jsme na poslední vládě připravili společné rozhodnutí všech členů vlády jednomyslně schválené, že finanční prostředky na Akademii věd nebudou v letech 2011 a 2012 klesat," řekla ministryně. Podmínkou pro to je, že se začnou podnikat určité transformační kroky a změní se fungování AV, které je podle Kopicové v současnosti neufinancovatelné.

Problematika financování AV na dnešním jednání zastínila původně avizované téma, kterým mělo být směřování české vědy v příštích letech. "To původně avizované téma - jak dál se strukturou vědy v ČR - tak na něj prostě vůbec nedošlo a spíše šlo o živelnou rozpravu na téma jak s financováním Akademie věd," řekl Hampl. Podle něj k tomu přispěla především nedostatečná příprava na dnešní jednání.

"Vůbec jsme se nedostali k nějaké systémové diskusi o tom, o čem jsme měli diskutovat," připustil i Drahoš. "My jsme na dnešním jednání vůbec neměli mluvit o rozpočtu AV, vůbec jsme neměli mluvit o financování," zdůraznil. Podle něj nebyla ze strany některých účastníků vůle otevírat určitá témata.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY s angličtinou

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Mohlo by vás zajímat