Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Handl principů za křesla odmítám

Česko

  17:30
PRAHA - Předseda ČSSD Jiří Paroubek by se mohl stát předsedou Poslanecké sněmovny, a to v souvislosti s větší odpovědností ČSSD za české předsednictví EU. V diskuzním pořadu České televize to řekl premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. Paroubek reagoval slovy, že o nabídce slyšel poprvé, nekývl na ni, ani ji přímo nepotvrdil. "Politiku v podobě handlu výměny principů za křesla odmítám," uzavřel Paroubek.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Podle Topolánka není vyloučeno, že by se šéf opoziční ČSSD mohl postavit do čela sněmovny. V pořadu Otázky Václava Moravce premiér řekl, že změna je v čele sněmovny věcí diskuse.

"Mně to nijak nevadí. Je to víceméně zvýšení významu té role během předsednictví a já bych to případně uvítal," uvedl premiér. "Pokud bude taková dohoda, tak bych hlasoval (pro)," dodal. Předsedou sněmovny se po předloňských volbách a následných vyjednáváních stal jiný sociální demokrat Miloslav Vlček.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik se 9. listopadu zúčastnil pořadu Otázky Václava Moravce, ve kterém vystoupil i premiér Mirek Topolánek (v pozadí na monitoru).

Paroubek sdělil, že funkce předsedy sněmovny je ta poslední věc, o kterou usiluje. Záleží mu prý především na úspěchu předsednictví, kterého se ČR ujme na půl roku v lednu. ČSSD je ochotna podle svého šéfa s vládou jednat jen o spolupráci v této oblasti a má dvě podmínky - přijetí lisabonské smlouvy ještě letos a zahájení diskuse o co nejrychlejším zavedení eura.

"Politiku v podobě handlu výměny principů za křesla odmítám," uzavřel Paroubek.

Julínkovy zákony vláda projedná, když se shodne koalice
Topolánek také hovořil o situaci kolem ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, jehož pozice ve vládě je podle Topolánka ohrožena, pokud nebude schopen vysvětlit své reformy a nezíská pro ně podporu zdravotníků. Reformní zákony Julínka bude vláda podle Topolánka projednávat ve středu jen tehdy, pokud se na nich koalice shodne. Normy měly původně platit od ledna. Koaliční partneři je ale zpochybňovali. Proti se postavili i někteří zdravotníci a odbory. Lidovci ve čtvrtek řekli, že pokud Julínek zákony neupraví, jsou pro ně některé návrhy nepřijatelné.

"Ve středu bude projednávat vláda ty první tři návrhy zákonů pouze v
případě, že dojde ke koaliční shodě, ke které ještě nedošlo. Tomáš Julínek ví, že já podepíšu ty návrhy k projednávání na vládu teprve v případě, že budeme mít základní shody," řekl Topolánek.

Julínek připravil nyní čtyři zákony - o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách, o záchranné službě a o veřejném zdravotním pojištění. Lidovci mají největší výhrady ke druhé normě, která upravuje mimo jiné potraty. Podle mluvčího KDU-ČSL Martina Horálka je zákon teď pro stranu nepřijatelný, a to z etických důvodů. Premiér ale tyto výhrady vnímá podle svých slov jako zástupný problém, na němž je možné najít shodu.

"KDU-ČSL si musí uvědomit, v jaké vládě sedí a jaké programové prohlášení schválila... Lidovci si budou muset uvědomit, jestli chtějí v této vládě pokračovat na základě programového prohlášení, které bylo schváleno, nebo nikoliv," řekl Topolánek. O postoji KDU-ČSL chce jednat s jejím šéfem Jiřím Čunkem. S ním by se nejspíš v pondělí měl sejít i Julínek.

Podle jeho náměstka Pavla Hroboně lze kompromis v zákonech do středy najít. Uvedl, že se úprava potratů od té nynější ale neliší. Nové je jen to, že by v Česku mohly v souladu s evropským právem podstoupit zákrok i cizinky. Občané EU totiž mají v dané členské zemi nárok na stejné služby jako místní. Další změna se týká matek do 16 let. Pokud by dívky měly na potrat jiný názor než jejich rodiče či jiný zákonný zástupce, rozhodoval by soud. Hroboň řekl, že jestli KDU-ČSL žádá přísnější úpravu, než je nyní, musí to projednat v koalici.

Nechci Béma za zástupce
Pokud bude Topolánek znovu zvolen do čela ODS, Pavla Béma jako svého zástupce nechce. Premiér v dnešním pořadu České televize ale nechtěl uvést, koho by za svého zástupce v ODS chtěl. K zachování současného tandemu ve vedení strany uvedl: "Myslím, že se ukazuje, že úplně fungovat nemůže."¨

Bém v pořadu televize Prima Nedělní partie uvedl, že podporuje trojkoaliční vládu a nechce, aby Topolánek opustil funkci premiéra. Změna v čele vlády by však podle primátora znamenala v době politické nestability další destabilizační prvek. ODS v čele s Topolánkem však nemá podle Béma velkou šanci zvítězit v dalších volbách, i kdyby získala část ztracené důvěry voličů.

Euro? Pokud vláda stanoví termín, tak příští rok
V souvislosti s přijetím eura předseda občanských demokratů ujistil, že pokud vláda stanoví termín přijetí eura, stane se tak příští rok. Kvůli globální finanční krizi by podle něj nyní bylo nezodpovědné datum stanovovat. "Všechny kroky, které děláme, a to říkám i podnikatelům, abychom vstoupili do eurozóny v době, kdy budeme v dobré kondici," uvedl předseda vlády. "Stanovování dat je spíše politická proklamace," dodal. Připomněl, že krize zřejmě zvýší rozpočtové schodky některých evropských zemí, jejich hospodářský růst zpomalí nebo se dokonce dostane do recese. "V této situaci
mi připadá při téměř rozbitém Paktu růstu a stability velmi neodpovědné takové datum stanovovat," podotkl Topolánek.


Autoři: ,