Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zdraží se kapři! A co na to Paroubek?

Tomáš Julínek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Julínek | foto: Jindřich MynaříkLidové noviny

Kdyby tato vláda přestala být reformní, neměl bych v ní co dělat, tvrdí šéf resortu zdravotnictví Tomáš Julínek.

* LN „Nemám pocit, že jsem ministr na odvolání.“ Těmito slovy jste mě dost překvapil.

Vy máte pocit, že jsem ministr na odvolání? Premiér mi neřekl, že mě odvolávat bude. Řekl mi, ať si nikdo - ani já - nemyslí, že odvolaný být nemůže. A to on určitě řekl všem ministrům. Jinak ti, co o mém odchodu mluví v médiích, mi do očí nic neřeknou. Ta kritika - když si dobře přečtete třeba rozhovor s Pavlem Bémem - nemá podstatu. Ani u premiéra, ani u mě, ani u dalších ministrů, kteří se objevují v těchto vnitřních seznamech. Co se tak špatného udělalo?

* LN O tom jsem mluvila s vašimi kritiky. Začnu vaším spolustraníkem Borisem Šťastným, který v otázce zdravotnictví stojí v čele těch nespokojených v ODS.

To bych takhle rozhodně nevnímal. On tam stojí asi tak ty tři týdny po prohraných volbách. Jinak úzce spolupracoval s ministerstvem zdravotnictví na reformách od poplatků až po současné zákony.

* LN Kritizuje vás za to, že jste do sněmovny nepředložil jediný reformní zákon z Modré šance.

Ty zákony jsou ve vládě a on by jako poslanec měl znát legislativní termíny. My vytváříme úplně novou legislativu a on to moc dobře ví. On sám ode mě dostal všechny návrhy těchto zákonů a už si je pár měsíců čte! Takže není to fér. Hledejte pravdu. Já vám můžu ukázat mail, ze kterého odesílám Borisi Šťastnému návrhy našich zákonů. Uvidíte, kdy mu to bylo předáno... On ale teď má potřebu se vymezovat.

* LN Aby se stal vaším nástupcem?

Určitě má ambice. Ale je ještě mladý poslanec a je potřeba, aby za člověkem, který vstupuje do zdravotnictví, bylo nějaké dílo. Tento post je náročný a všichni ministři selhali v tom, že neměli koncept.

* LN Miroslav Kalousek to kdysi řekl jinak. Zdravotnictví je prý tak složitý resort, že je jedno, kdo ho řídí, vždy to bude špatně.

Tak to je nihilismus. A ten já nemám. Miroslav Kalousek musel pochopit, že my koncept máme. Možná ho nihilismu zbavíme a bude si říkat: „Už aby to ten Julínek dotáhl.“

* LN A jaké bylo to vaše dílo, než jste přišel na ministerstvo?

To byly odpoledne, večery, schůzky, semináře, zkušenosti, skládání zanícených lidí do týmu, vypracovávání analýz...

* LN Tohle všechno Borisi Šťastnému chybí?

Já o žádné jeho práci a názoru na zdravotnictví nevím. Jen vím, že je aktivní a rád se nechá vidět, protože teď ho čeká jeho zákon o zákazu kouření v hospodách. A pak se zmiňuje o eutanazii, v čemž jsme v naprostém rozporu. Já jsem zásadně proti tomu, aby lékaři doráželi pacienty.

* LN Nicméně uznáváte, že má Šťastný pravdu, když říká, že jste žádný reformní zákon nepředložil. Které zákony začnou platit od 1. 1. 2009, jak jste slíbil?

Tam ten skluz je, takže od 1. 1. nebudou platit žádné nové zákony. Ale budou platit hned od února či března. Bude záležet na sněmovně.

* LN Podle toho, co říkají vaši koaliční partneři, nemáte moc šancí na schválení.

Mně se zdá, že když něco řekne Hovorka, je to, jako by to řekli všichni. Ale když se ho konkrétně zeptáte, co by v tom zákoně změnil, neví. Řekne: „Já na to nejsem odborník, ale pan doktor říkal, že by tam mělo být ještě tohle.“ Můj největší boj je, že lidé si reformu spojují s negativním efektem.

* LN Ale v roce 2006 jste se slovem reforma vyhráli volby.

My jsme teď kampaň udělali. Možná mohla být intenzivnější a lepší. Ale ona ještě běží. Pořád se rozdávají ty naše letáčky. Pořád je tiskneme a snažíme se dostat je k lidem.

* LN Letáčky tisknete, ale jasně říci lidem, že David Rath byl v ODS a ještě nedávno sám byl pro poplatky, nedokážete.

My jsme to řekli snad tisíckrát. Ale já jsem ještě nezažil tak obrovskou toleranci ke lživé kampani! Vždyť oni vyhráli volby, a už se zdraží kapři na Vánoce! A já jsem zvědavý, jestli budou noviny psát, že Paroubek a Rath nesplnili slib, že zabrání zdražování. Ano, budou dražší kapři. A já prosím všechny občany, aby Paroubkovi a Rathovi zaslali domů cenový rozdíl mezi loňským a letošním kaprem. Mnohokrát jsem slyšel: „ČSSD lže, ale je to pěkná kampaň!“ Lidé chtějí být klamáni, jak se mi teď zdá i po volbě pana prezidenta Obamy.

* LN Kolik budou stát kapři, pane ministře?

Já jsem to zachytil v novinách. Hned po volbách! A nikdo se neozval proti tomu, že mají být kapři dražší! Vy se smějete, ale takhle paradoxní ta kampaň ČSSD byla.

* LN Další výtka Borise Šťastného: „Špatně načasované poplatky, které nám prohrály volby.“

Poplatky jsou dlouhodobý požadavek ODS. Pokud jsem byl za něco kritizován, tak za to, že ta částka je nízká. A teď zpětně říkají tohle? Kdybych teď zaváděl poplatky, tak to padne přesně před volbami do Poslanecké sněmovny!

* LN Byl to záměr, zavést poplatky hned na začátku, aby jejich negativní efekt do voleb v roce 2010 vyprchal?

Hlavně jsme potřebovali mít stabilní prostředí ve zdravotnictví. Sekundární efekt byl ten, který jste zmínila. My jsme poplatky měli hrát v kampani. Jenže my jsme se za to téma styděli. A to nám voliči neodpustí. To považuji za zásadní chybu. Nebyl jsem dostatečně hysterický a netloukl do stolu. Měl jsem přijít na volební štáb. Měl jsem víc křičet na výkonné radě. Na druhou stranu jsem hejtmanům dal nabídku, že budu na jejich mítincích hromosvod pro eventuální dotazy.

* LN Pavel Bém tvrdí, že Mirek Topolánek centrální kampaň nechtěl, ačkoli ten tvrdí opak.

To říká první místopředseda, který je odpovědný za chod kanceláře a má vliv na volební tým? Topolánek přiznal, že na to tlačil velmi málo. Ale není fér říkat, že to nechtěl. Já byl u toho, kdy jasně říkal, že je pro centrální kampaň. Byl ale příliš rezignovaný, aby to natvrdo prosadil nebo hejtmany přemluvil.

* LN Další Šťastného kritika: „Julínek je prototyp snahy o silovou politiku v ODS. Říká nám: ,Držte ústa a krok, jinak jste rebelové.‘ Nekomunikuje, moc nechodí na klub, ignoruje koaliční kolegy, nevyjednává, chybí mu sociální inteligence, schopnost politického myšlení a taktiky.“

To je trošku kruté hodnocení. Když tady někdo nechce pracovat, tak řekne, že ten druhý nekomunikuje. Ale já vám klidně ukážu svůj diář! Ukážu vám všechny mítinky s lidovci. Ukážu vám dopisy, které jsem jim odeslal. Vyrazit z nich konkrétní připomínku, aby to nebylo jen klišé, které vídám v materiálech ČLK? To jsem ještě nezažil.

* LN Chodíte na klub ODS často?

Kdykoli klub je, tak se tam snažím být. Boris Šťastný udělal účelovou charakteristiku, která neodpovídá realitě. Komunikace s ním se zlepšila! Tedy ještě před třemi týdny to tak bylo. On začal chápat, kam moje návrhy směřují. Já si vážím toho, že on je vždy přítomen na jednání sněmovny, má dobře připravené pozměňováky, snaží se. A teď, protože se jeho guru Bém pustí do souboje, se i on potřebuje polarizovat. Jestli se cítí být můj alternát, ať tedy řekne, co on by prosazoval jinak! Ať sepíše knížku jako já! Ať napíše stovky stránek zákonů jako já! Můžeme to srovnat. Nic ale nemá.

* LN Ještě jeho poslední výtka: „Nástupem Julínka zanikla v ODS zdravotní komise. On si ji nepřál, tak ji Topolánek zrušil. Když jednáme, lidovci a zelení si to pak jdou probrat na své zdravotní výbory a my jdeme domů.“

Když sedím na ministerstvu, tak není potřeba dělat zdravotní komisi. Komisi mají zelení a lidovci, protože si vytvářejí paralelní stanoviska. Naše komise je ale ministerstvo a Boris Šťastný je zván!

* LN ČSSD měla zdravotní komisi, i když byla ve vládě. To přece funguje jako opozice ve straně.

Všechny materiály distribuujeme. Spíš máme problém ty lidi k tomu přitáhnout, aby si to přečetli. To je práce, že? Tady to není tlachání jako na komisích, jak to kdysi kritizoval Klaus: že se tam jen plácá a nic nepředkládá. Já poslancům rozešlu návrhy, a nedostanu žádnou reakci! To je nejobvyklejší vývoj. Já ale Borisi Šťastnému tohle vymezení se před kongresem trošku odpouštím.

* LN Michaela Šojdrová říká, že KDU-ČSL nechce mít jen připomínky. Chce být členem týmu a zákony vytvářet. Mají šanci?

Už dva roky tu šanci mají, kdyby chtěli! Ale není snadné dostat se s nimi do diskuse. Pak mě blahosklonně vyslechnou a za rohem pan Hovorka řekne úplně stejnou připomínku, kterou jsem mu před hodinou vyvrátil. Řeknu vám příklad. On je členem komise na úrazovou nemocnici. Snažili jsme se ho do té problematiky dostat. Řekli jsme: „Pane Hovorko, tady bude pět nových sálů.“ On se díval do stolu a řekl: „Budou tam dva.“ Já na to: „Ne, opravdu vám garantuji, že jich bude pět.“ A on zas: „Ne, budou tam dva.“ Nezbylo nic jiného, než ho vzít do bohunické nemocnice na staveniště. Tam bylo pět dveří do pěti sálů, šli jsme od jedněch dveří k druhým a já říkám: „Pane poslanče, jedna, dvě, tři, čtyři, pět.“ On sklopil hlavu a neřekl A ani B. A přesto bude hlasovat proti úrazovce!

* LN Už jsem myslela, že před kamerou pak řekl: „Budou dva.“

I toho bych se obával. On není odborník na tuto problematiku, takže se řídí radami lidí spojených s prezidentem ČLK Kubkem, kteří mu účelově podstrkávají své materiály. Hovorka víc věří Rathovi. Ale přece nemůže být až tak nepoznamenaný, že by nevěděl, odkud ty názory přicházejí! Pan Hovorka má dobrý pocit, že něco brání svým tělem. Moji lidé s ním tady strávili hodiny a hodiny, kterých litují, protože to nemá žádný efekt. On si stojí pořád na svém.

* LN Vyslyšíte tedy žádost Šojdrové, aby se někdo z lidovců podílel na tvorbě zákonů?

Ale všechny reformní zákony jsou už napsané! Všichni koaliční poslanci dostali můj dopis, že se na mě mohou kdykoli obrátit. Ale teď se nemůžeme posadit k elementární debatě, když je všechno hotové!

* LN Šojdrová chce, abyste reformy konzultoval s ČSSD.

My jsme jim nabídli, aby se kulatého stolu zúčastnili. Oni nám vzkázali, ať si trhneme nohou, a Paroubek mi ani neodpověděl osobně, když jsem mu slušně napsal dopis ministra. Nějaká jeho tajemnice mi napsala dopis, že oni na to kašlou.

* LN Nečas se Škromachem se dokázali dohodnout.

Škromach cítí zodpovědnost za to svoje dílo. Snahou Ratha je udělat krizi. Jemu je jedno, jak to dopadne. Jemu na zdravotnictví nikdy nezáleželo. Potřebuje být u moci.

* LN Šojdrová dále říká: „Musí se naplnit květnová dohoda, že děti do šesti let nebudou platit poplatky u lékaře a pro děti do patnácti let se snižuje kvóta z pěti tisíc na tři tisíce čtyři sta.“ Dodržíte to?

Jsou to tři tisíce. A já považuji za neslušné, že by někdo zpochybňoval, že já dodržuju slovo!

* LN Podle Šojdrové jste slíbil do konce roku svolat schůzku kvůli dalším návrhům ohledně poplatků. Lidovci chtějí rušit poplatky za recept a ambulantní poplatky za důchodce a děti. Hovorka trvá na věkové hranici osmnáct let.

Koaliční dohoda je dohodou konečnou. My jsme slíbili něco jiného - že po roce jim vyhodnotíme efekty poplatků. Ale další zasahování do systému považuji za zbytečné, destruktivní, neopodstatněné a nad rámec koaliční dohody.

* LN Schůzka se konat nebude?

Schůzka o dalších změnách poplatků se konat nebude. Schůzka o efektech a vyhodnocování poplatků se konat bude. Tohle, co říkáte, je zase nový návrh! Já to slyším poprvé! Jestli chce pan Hovorka kvůli třiceti korunám vrátit menší dostupnost náročných léčiv... Já to odmítám. Nevím, pacienti s rakovinou a roztroušenou sklerózou asi nejsou pro pana Hovorku zajímaví lidé.

* LN Každopádně Šojdrová vzkazuje, že pokud lidovcům vyhovíte, jako ministr jim vadit nebudete.

Když mi paní Šojdrová řekne v čem... Rád se s ní rád sejdu, je sympatická. Ano, pracovní skupina je vždy dobré řešení. Ale já od paní Šojdrové nemám dopis, že by se mnou chtěla probrat nějaké varianty poplatků. To se dozvídám od vás.

* LN Moc konkrétní nebyla, prý by si zúžila vyjednávací prostor.

Nechápu, proč s tím dělá tajnosti.

* LNA co říkáte návrhu, který poletuje kolem Bémovy skupiny, tedy že by se resort zdravotnictví zrušil, respektive spojil s resortem práce a sociálních věcí?

Pozor! Oni nejsou originální! Podívejte se na mé vyhlášení z roku 2006: „Pokud se přijmou naše reformní kroky, ministerstvo zdravotnictví je připraveno na sloučení s ministerstvem práce.“ To je můj výrok! Ne jejich! Ale oni nevědí, že napřed se to musí odpracovat, protože teď spojení těchto dvou agend možné není. To by zkolabovalo. Nečasův resort je před důchodovou reformou. Ale pokud se reformy dotáhnou do konce, může vzniknout jeden ministr zdravotního průmyslu.

* LN Premiér vám dal za úkol přepsat reformy do realistického scénáře. Přitom vy tu celou dobu tvrdíte, že vše půjde jako doposud.

Jde o realistický harmonogram, nikoli scénář. Sorry, to jsem se někde přeřekl. Teď začneme diskutovat o zákoně o pojišťovnách a naši koaliční partneři se buď ztotožní se současnou variantou, nebo připravíme mírnější varianty, kdy to třeba rozložíme do kroků. Protože je toho na ně moc. Na mě toho není moc, protože já si dokážu velké dílo představit. Teď ale nemluvím o privatizaci pojišťoven. Tam je to zas tak, že když koaliční partneři řeknou, že se privatizovat nebude, no tak se privatizovat nebude.

* LN Kdyby vláda přestala být reformní, zůstal byste v ní?

Nevím, co bych tu dělal. A určitě bych pro lidi, kteří by takovou vládu doporučili, byl zbytný.

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Motolská nemocnice převzala vakcínu proti koronaviru (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Motolská nemocnice převzala vakcínu proti koronaviru (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

Motolská nemocnice převzala vakcínu proti koronaviru (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...