Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Happening ve Střešovicích připomněl začátky a ‚velké dobrodružství‘ Charty 77

Česko

  15:04
PRAHA - Několik desítek lidí se v pátek v Praze zúčastnilo happeningu při příležitosti 40 let od chvíle, kdy bylo zveřejněno první prohlášení Charty 77. Setkání se uskutečnilo před vilou ve Střešovicích, kde tehdy žil přítel Václava Havla, překladatel Zdeněk Urbánek.

Happening ve Střešovicích připomněl dramatické začátky Charty 77 foto: ČTK

Právě odtud se Charta 77 za dramatických okolností 6. ledna 1977 vydala do světa. Součástí akce byl křest publikace s Havlovým textem nazvaným Případ CH77 - I. Přepadení.

„Jedná se o autentický dokument prodchnutý duchem doby a talentem Václava Havla,“ uvedl ke strojopisné reportáži ředitel Knihovny Václava Havla a někdejší Havlův mluvčí Michael Žantovský.

Před vilou s pamětní deskou věnovanou překladateli Urbánkovi se mezi účastníky akce objevil i bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) či účastnice tehdejších událostí Markéta Hajná.

Happening ve Střešovicích připomněl dramatické začátky Charty 77
Happening ve Střešovicích připomněl dramatické začátky Charty 77

„Bylo to velké dobrodružství, netušili jsme, co se v následujících dnech bude dít. Charta 77 byla partou různých lidí a názorů, kteří se dokázali shodnout na něčem důležitém,“ podotkl jeden z prvních signatářů Charty 77 Martin Palouš, který v roce 1986 působil jako její mluvčí.

Havlův text o Chartě 77, neformální občanské iniciativy, která kritizovala nedodržování lidských a občanských práv v tehdejším Československu, byl považován za ztracený. Text před několika málo týdny objevil v Urbánkově pozůstalosti jeho vnuk David Dušek a poskytl jej Knihovně Václava Havla k vydání. Jelikož jde pouze o část, první kapitolu, rozhodla se ho knihovna zveřejnit formou faksimile jako neprodejný tisk v nákladu 500 číslovaných exemplářů.

Dušek v Urbánkově pozůstalosti našel před dvěma lety také Havlův deník zachycující několik měsíců jeho života následujících po zveřejnění Charty 77, které strávil ve vazbě a o nichž dlouho neměl nikdo ponětí. Editoři jeho díla útržkovité zápisky považují za nejniternější a nejintimnější písemnou výpověď dramatika a bývalého českého prezidenta. Faksimile deníků letos vydala také Knihovna Václava Havla.

V Praze v pátek začala také výstava s názvem Nemohli jsme mlčet - Lidé Charty 77, kterou připravil Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek. Lidé si mohou 16 panelů prohlédnout ode dneška do 27. ledna na náměstí Václava Havla, jak se nově jmenuje piazzetta Národního divadla. Připomínka výročí Charty 77 bude pokračovat v sobotu, kdy se v paláci Lucerna uskuteční konference signatářů prohlášení nazvaná Charta vlastníma očima.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...