28. března 2018 10:30, aktualizováno  11:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Po požáru v Kemerovu budou hasiči přísnější při kontrolách českých obchodních center

Hasiči. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči. (Ilustrační foto.) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

PARDUBICE Hasiči v Pardubickém kraji loni zkontrolovali 29 obchodních řetězců. V 80 procentech případů zjistili závady v protipožární ochraně. Letos budou při kontrolách nekompromisní. Reagují na neštěstí v sibiřském městě Kemerovo, kde v obchodním centru uhořely desítky lidí včetně dětí. Informovala o tom mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

„Nejčastější závady byly zarovnané únikové cesty naskladněným zbožím a nefunkční požárně bezpečnostní zařízení,“ uvedl vedoucí oddělení stavební prevence, kontrolní činnosti a zjišťování příčin Miloslav Vašák. Za tyto nedostatky dostal jeden řetězec v kraji pokutu 150 tisíc korun.

Požár obchodního domu v ruském městě Kemerovo.
Hasiči u nákupního centra v ruském městě Kemerovo.

„Změnou zákona o požární ochraně hasiči nově schvalují dokumentaci zdolávání požáru, zda odpovídá dokumentace skutečnému stavu. Na místě zjistí, kde by mohla být komplikace v případě požáru. Týká se to hlavně dispozičně složitějších objektů,“ řekl Vašák.

Obchodům hrozí pokuta až půl milionu

O víkendu při požáru v ruském obchodním centru zahynulo 41 dětí a 23 dospělých. Lidé se nemohli dostat ven mimo jiné proto, že evakuační východy byly podle vyšetřovatelů zamčené a požární signalizaci údajně vypnul pracovník soukromé ostrahy.

Hasiči v Pardubickém kraji hodlají být vzhledem k tragické události v Rusku mnohem přísnější. V objektech, kde našli závažné nedostatky, kontrolu zopakují. Za nedodržení požární ochrany mohou právnické osobě udělit pokutu až půl milionu korun. Pokud řetězec poruší pravidla opakovaně, pokuta může být až dvojnásobná. „Vzhledem k události, která se stala například v ruském Kemerovu, budou hasiči vůči obchodním řetězcům, kde již byly zjištěny nedostatky, naprosto nekompromisní,“ řekla Horáková.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!