5. března 2017 18:33, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hasiči po 6 hodinách vyprostili muže z jeskyně, měl zavalené nohy

Jeskyně (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeskyně (ilustrační foto). | foto: Topi Pigula, Pohora.cz

BLANSKO V jeskyni Nová Drátenická v Moravském krasu na Blanensku v neděli kolem poledne uvízl speleolog, hasiči a speleologičtí záchranáři jej vyprostili zhruba po šesti hodinách. Muž měl zavalené nohy, utrpěl zranění, vyplývá z informací hasičů a záchranářů. Podle mluvčího hasičů Jaroslava Mikošky byl zásah na místě velice komplikovaný.

Pro muže kolem 18:00 hodin přiletěl vrtulník záchranné služby. Podle mluvčí jihomoravské záchranky Hedviky Kropáčkové byl muž při transportu do brněnské fakultní nemocnice při vědomí a jeho stav je stabilizovaný. „Má ale vážná poranění dolní končetiny,“ uvedla Kropáčková.

Kromě hasičů byli na místě i speleologičtí záchranáři. „Speleolog ležel několik stovek metrů daleko od vchodu,“ uvedl Mikoška. Na místě byli i zdravotníci.

Neštěstí se stalo ve veřejně nepřístupné Nové Drátenické jeskyni, která byla objevena až za druhé světové války. Leží poblíž Křtin na Blanensku vedle známé jeskyně Výpustek. Podle původní informace mluvčího hasičů uvízl speleolog právě v jeskyni Výpustek.

Hasiči zasahovali v krasu zatím naposledy koncem listopadu loňského roku. Při výpravě do jeskyně Lopač jeden z mužů uklouzl a spadl ze značné výšky z žebříku a strhl s sebou další členy výpravy. Výsledkem byla středně těžká zranění. Pro jednoho z účastníků expedice přiletěl vrtulník.

V Česku je více než 2000 objevených jeskyní, jejich skutečný počet může být ale až dvojnásobný.

ČTK

AAA Auto International a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - PRAHA

AAA Auto International a.s.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz