Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Hasiči zasahovali na Ústecku, voda zaplavila některá místa i stavebniny. Pohotovost trvá i na Hané

Hasiči odčerpávají 26. června 2020 vodu ve Studénce po silném dešti. foto: ČTK

Ústí nad Labem - Hasiči v sobotu kvůli prudkému dešti čerpali vodu na několika místech v Ústeckém kraji. V Ústí nad Labem byla zatopená silnice v Drážďanské ulici pod viaduktem a na křižovatce v Opletalově ulici. V Povrlech na Ústecku vnikla voda do stavebnin. V Litoměřicích v Mrázově ulici spadl strom na auto. Na twitterovém účtu o tom informoval mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.
  21:10

Podle meteorologů by se na území regionu mělo postupně vyjasňovat. Další přeháňky a lokální bouřky předpovídají na neděli.

Hladina řeky Hané ve Vrchoslavicích na Prostějovsku klesla v sobotu odpoledne na první stupeň povodňové aktivity značící bdělost. V sobotu dopoledne přitom na ní krátce platil i třetí povodňový stupeň znamenající ohrožení. První stupeň povodňové aktivity zůstává v Olomouckém kraji v platnosti také na říčce Romži v Polkovicích na Přerovsku, potoce Brodečce v Otaslavicích na Prostějovsku. Vyplývá to z údajů Povodí Moravy a Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) k sobotním 19:30.

Hasiči odčerpávají 26. června 2020 vodu v Jeseníku nad Odrou po silném dešti.
Vylitá říčka Polančice, která zaplavila silnice v Polance nad Odrou. Říčka měla...

Také na Romži a Brodečce platil v noci na sobotu několik hodin i třetí povodňový stupeň. Postupně však jejich hladiny s mírnými výkyvy klesají. První stupeň povodňové aktivity evidovali v sobotu vodohospodáři a hydrologové i na řece Hloučele pod vodní nádrží Plumlov na Prostějovsku. Odpoledne se však dostala pod spodní hranici stanoveného limitu.

Rozbouřené řeky zaplavily i Olomoucký kraj

Hladiny vodních toků v regionu zvedly páteční bouřky. Hasiči v Olomouckém kraji po nich čerpali vodu ze sklepů domů. Zaměstnalo je také odstraňování popadaných stromů a čištění ucpané kanalizace a propustků. V souvislosti se silnými bouřkami zaznamenali v regionu od pátečního odpoledne zhruba 40 výjezdů, řekla v sobotu mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

Největší problémy podle ní byly na Prostějovsku a Olomoucku. „Kromě popadaných stromů a čerpání vody ze sklepů, které asi na třech místech končilo až v sobotu ráno, jsme řešili i vodu u trafostanice v Droždíně (místní část Olomouce). Hrozilo její zaplavení, situaci jsme provizorně vyřešili,“ uvedla mluvčí. Od naplavenin v sobotu hasiči čistili Hloučelu v Prostějově.

Část Olomouckého kraje by měly bouřky, které může doprovázet přívalový déšť, silný vítr a krupobití, znovu zasáhnout v neděli. Vyplývá to z výstrahy ČHMÚ, která platí od nedělního poledne do půlnoci. Podle meteorologů kvůli bouřkám hrozí rozvodnění především menších toků, voda také může podemlít silnice a silný vítr zase vyvracet stromy.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat