Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie našla tělo seniorky, která byla pohřešovaná od záplav. Dohromady si vyžádaly nejméně devět obětí

Čtyřiasedmdesátiletá žena z Oskavy na Šumpersku byla nezvěstná od 7. června,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtyřiasedmdesátiletá žena z Oskavy na Šumpersku byla nezvěstná od 7. června,... | foto: Twitter Policie ČR

Šumperk Policie ve středu našla zřejmě tělo ženy z Oskavy na Šumpersku, která byla pohřešovaná v souvislosti s bleskovými záplavami na začátku června. Policie to ve čtvrtek oznámila na Twitteru. Seniorka byla nezvěstná od 7. června, policie organizovala rozsáhlou pátrací akci. Jde o druhou oběť v Olomouckém kraji. Přívalové deště a následná povodeň má na svědomí i smrt sedmačtyřicetileté ženy z Břevence, místní části Šumvaldu v okrese Olomouc. V celé zemi si červnové záplavy vyžádaly nejméně devět lidských životů.

„Při středeční pátrací akci, na které se podíleli zejména kynologové se speciálně vycvičenými psy, bylo v katastru obce Dolní Libina nalezeno tělo ženy. Můžeme říci, že se s největší pravděpodobností jedná o pohřešovanou 74letou seniorku, se kterou se v noci na pondělí 8. června v Oskavě utrhl břeh rozvodněného potoka. Vzhledem k tomu, že se jedná o tragickou a pro rodinu velmi citlivou událost, nebudeme podávat bližší informace,“ sdělila policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová

Seniorka z Oskavy na Šumpersku byla nezvěstná od 7. června, kdy oblast ve večerních hodinách postihly bleskové záplavy. Podle policie se pod ní utrhl břeh rozvodněného potoka. Policisté ji začali okamžitě hledat, práci jim však ztěžoval rozbahněný terén. Pohřešovanou seniorky v terénu hledaly desítky policistů včetně psovodů. Týmy policistů prohledávaly několikakilometrové úseky.

Podmínky pro pátrací akci připravovali policistům také lesníci a další dobrovolníci, kteří uklízeli popadané stromy a naplaveniny. Na mnoha místech byla nasazena těžká technika a pokračovalo se v odklízení naplavenin v řece a v čištění propustků.

Oskava, odkud žena pocházela, je jednou z obcí, které ničivé záplavy v noci na pondělí postihly nejvíce. Sílu přívalových dešťů, jež v okamžiku zvedly hladinu řeky Oskavy, dokazuje i utržený most mezi Oskavou a Bedřichovem.

V celé zemi si červnové záplavy vyžádaly nejméně devět lidských životů. Například při záplavách v Moravskoslezském kraji se utopila v neděli na Frýdecko-Místecku i osmiletá dívka, když se s ní, její sestrou a otcem převrátil člun při sjíždění rozvodněné Morávky. Policie na Bruntálsku stále pátrá po ženě, jejíž tělo svědci v sobotu pravděpodobně viděli ve vodě.

Letošní záplavy jsou nejtragičtější za sedm let

50 mrtvých - červenec 1997

- Nejtragičtější záplavy 20. století rychle postihly třetinu ČR, nejvíce Moravu a východní Čechy. Zaplaveno bylo 536 měst a obcí v 34 okresech, zemřelo 50 lidí. Celkové škody přesáhly 63 miliard korun.

17 mrtvých - srpen 2002

- Nejrozsáhlejší záplavy za poslední stovky let postihly více než třetinu České republiky, nejvíce utrpěly jižní, střední a severní Čechy. O život přišlo 17 lidí, škody byly vyčísleny na 73,1 miliardy korun.

15 mrtvých - červen 2009

- Vytrvalé a vydatné deště způsobily povodně nejprve v Olomouckém, Moravskoslezském a Jihočeském kraji. Velká voda ale až do začátku července postupně způsobila velké škody i na Vysočině, ve Zlínském, Ústeckém a Libereckém kraji. Zemřelo 15 lidí, devět z nich na Novojičínsku, povodně způsobily škody za více než 8,5 miliardy korun.

15 mrtvých - červen 2013

- Záplavy po vytrvalých deštích zasáhly zejména Jihočeský, Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Středočeský kraj a Prahu. V souvislosti s velkou vodou zemřelo 15 lidí, škody dosáhly 15 miliard korun.

Devět mrtvých - březen 2006

- Tající sníh a intenzivní deště rozvodnily řeky, nejvíce stoupla hladina na Dyji, Moravě, Labi a Ohři. Postiženy byly téměř všechny kraje, zemřelo devět lidí, včetně dvou dětí (pětiletého a šestiletého chlapce). Většina z obětí utonula v rozvodněných tocích. Celkové škody byly vyčísleny téměř na šest miliard korun.

Nejméně devět mrtvých - červen 2020

- Vytrvalé deště provázené někde bouřkami vyvolaly lokální povodně na řadě míst ČR, postižené byly Olomoucký, Pardubický nebo Zlínský kraj. Už v neděli 7. června zemřela v Šumvaldu na Olomoucku žena, další se od té doby pohřešovala a její tělo bylo zřejmě nalezeno až ve středu. O týden později našli po bouřce v kaluži vody v Kojicích na Pardubicku utonulého muže. V sobotu zemřel v rozvodněné řece Osoblaha na Bruntálsku muž, ženské tělo, jež svědci ve vodě také zahlédli, se zatím nenašlo. V neděli zemřela dívka, když se s ní převrátil na rozvodněné Morávce na Frýdecko-Místecku nafukovací člun, také o víkendu pak v rozvodněném potoce v Lopeníku na Uherskohradišťsku utonul starší muž. Při sjíždění Vsetínské Bečvy se v pondělí pod splavem v Hovězí na Vsetínsku převrhla kanoe se dvěma muži, jeden zemřel v pondělí, druhý o den později. V noci na úterý zemřel další vodák, který se v pátek topil ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku.

Sedm mrtvých - srpen 2010

- Po vydatných deštích zasáhly povodně sever Čech, zejména Liberecko a Děčínsko. Zahynulo sedm lidí, škody přesáhly deset miliard korun

Šest mrtvých - červenec 1998

- Mohutné přívalové deště způsobily záplavy v okresech Rychnov nad Kněžnou a Náchod. Zaplaveny byly tři desítky obcí, zemřelo šest lidí.

Šest mrtvých - květen až červen 2010

- ČR postihly ve dvou vlnách záplavy, první přišla vlivem silných dešťů v polovině května, další pak začátkem června. Nejvíce byla postižena Morava a severní Čechy. Záplavy si vyžádaly šest životů, škody byly zhruba pět miliard korun.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!