1. května 2019 9:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hasiči za noc vyjeli k 85 případům. Pálení čarodějnic se ale týkalo jen minimum

Pálení čarodějnic u rybníku Biřička na Novém Hradci Králové. Hořelo zde 22 ohňů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pálení čarodějnic u rybníku Biřička na Novém Hradci Králové. Hořelo zde 22 ohňů. | foto: Martin Veselý, MAFRA

PRAHA Letošní pálení čarodějnic hodnotí hasiči jako jedno z neklidnějších za posledních několik let. Hasiči v celé republice vyjížděli v úterý k 64 požárům, od půlnoci do středečního rána přibylo dalších 21 výjezdů. Čarodějnic se ale týkalo jen minimum zásahů, uvedla na dotaz mluvčí Hasičského záchranného sboru ČT Nicole Zaoralová.

Loni hasiči zaznamenali poslední dubnový den 134 požárů, přičemž dlouhodobý denní průměr je 49 požárů. Díky dešti z posledních dnů mohli meteorologové zrušit výstrahu na nebezpečí vzniku požárů. Hasiči přesto vyzývali účastníky čarodějnických ohňů k opatrnosti a dodržování pravidel požární bezpečnosti.

„Pro hasiče to byly jedny z nejklidnějších čarodějnic posledních let. Vyjížděli pouze k 64 požárům a těch, které se týkaly čarodějnického pálení, bylo minimum,“ uvedla Zaoralová. S největším počtem požárů se potýkali hasiči ve Středočeském a Ústeckém kraji a Praze, vždy šlo jen o méně závažné případy.

„U středočeských hasičů byl až zvláštní klid. Celkově výjezdů nebylo moc,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Například v Kostelci nad Labem hořela hromada dřeva na štěpkování, v Berouně pergola.

Klidnou svatojakubskou noc ocenili i pražští hasiči, kteří kvůli čarodějnickým akcím zasahovali pouze jednou. „V Soukupově ulici v Praze 12 jednotka prolila vodou okolí špatně uhašeného ohniště,“ poznamenal mluvčí hasičů Martin Kavka. Lidé v hlavním městě nahlásili dohromady 303 ohňů. „Letošní čarodějnická noc byla nejklidnější za posledních pět let,“ řekl Kavka.

Celkem vyjeli hasiči v poslední dubnový den k 410 událostem, kromě požárů to bylo například 82 dopravních nehod, dodala Zaoralová.

Před rokem připadly čarodějnice na velmi suché, teplé a větrné období. Například Praha kvůli tomu rozdělávání ohňů v parcích, lesích a zahradách zakázala. Hasiči loni 30. dubna vyjížděli k 136 požárům, zatímco o rok dřív jich bylo 81.

Organizátoři mají podle zákona o požární ochraně povinnost dopředu nahlásit pálení ohňů na volném prostranství. I v případě, kdy pálení čarodějnic organizují samotní občané, měli by to hasičům oznámit předem, aby se předešlo zbytečným výjezdům k domnělým požárům.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!