Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nelegální hazard Život je hrou: policie obvinila první osobu, mladou ženu

Česko

  11:00
PRAHA - Více než rok poté, co policie zabavila na tři stovky výherních automatů v doposud největší razii proti hazardu, padlo v případu první obvinění. Vyslechla si ho teprve 23letá žena. Ta patří k občanskému sdružení Život je hrou, které policie podezírá, že v Česku provozovalo stovky nepovolených automatů.

Hazard. Ilustračn foto foto: Shutterstock

Policisté již připravují návrh na podání obžaloby, který dostane státní zástupce během několika týdnů. „V současné chvíli je obviněná jedna žena, ročník narození 1991, ze spáchání trestného činu neoprávněné provozování loterie a podobné sázkové hry,“ uvedla pražská policejní mluvčí Jana Rösslerová.

„Dá se předpokládat, že to je pravděpodobně pouze bílý kůň,“ řekl serveru Lidovky.cz Martin Svoboda ze sdružení Občané proti hazardu, které bylo jedním z odesílatelů trestního oznámení na Život je hrou.

Obviněná žena je nejen členkou sdružení, ale na její jméno je zároveň psaná jedna z heren na Praze 3. „Policisté v provozovně na Koněvově ulici fyzicky zajistili z 11 výherních automatů asi 5 tisíc korun,“ upřesnila mluvčí.

PSALI JSME:

Sama třetí městská část přitom také podala na Život je hrou trestní oznámení. "Městská část Praha 3 rozhodně vítá každou iniciativu proti černému hazardu," komentoval první obvinění mluvčí radnice Stanislav Kněnický. Téměř před rokem zakázala Praha 3 všechny herny. Zůstat má pouze 7 kasin.

Realita je ale zatím jiná. "Jsme zklamáni přístupem ministerstva financí, že rušení heren nepostupuje tak rychle, jak jsme si představovali," uvedl Kněnický. Stále je v provozu asi 50 heren. Pokud je ministerstvo nezruší dříve, zaniknou automaticky s koncem roku.

Zábava, nikoli byznys

Život je hrou vzniklo jako občanské sdružení vzniklo v roce 2011. A protože to tak nebylo běžné podnikání v hazardu, mohli se snadno vyhnout zákonným i daňovým povinnostem, které se k provozování sázkových her vážou. Tvrdili totiž, že automaty nejsou předmětem podnikání nýbrž slouží jen k zábavě.

Podle Martina Svobody však neplacení daní nebylo zřejmě primárním důvodem vzniku heren. „Ten byznys je natolik ‚výhodný‘ pro provozovatele, že to není o tom, že by nechtěly platit daně. Spíše to byla demonstrace vzniku černých heren, které najednou vznikaly ve městech na každém rohu (pod záštitou Život je hrou). A v takovém množství se pak černá herna bez povolení lehce ztratí...,“ vysvětluje Svoboda.

PSALI JSME:

První obvinění ale považuje za významný posun. „Důležité na tom je, že jde o demonstrativní ukázku toho, že je možné za nelegální hazard někoho trestat,“ dodal předseda sdružení Občané proti hazardu. Jak ale připouští sami detektivové, kauza, která odstartovala nevídaná policejní razie na přelomu loňského dubna a května, je teprve na počátku.

Hráčský ráj ve skladu

Při akci, do které se zapojilo 250 policistů, bylo během několika hodin zabaveno 282 automatů a další přibyly v následujících týdnech. Policie přitom zasahovala nejen v Praze, ale i ve Středočeském či Jihočeském kraji. Policie musela požádat o spolupráci pražské hasiče a společně vytvořili místo, které by hazardnímu hráči muselo připadat jako ráj: téměř tři stovky automatů na jednom místě - v hasičském skladu za Prahou.

282 zabavených výherních automatů je nyní uskladněno v prostorách pražských hasičů.

282 zabavených výherních automatů je nyní uskladněno ve skladě pražských hasičů.

Server Lidovky.cz už dříve upozornil, že za sdružením Život je hrou stojí hazardní byznysmeni. Konkrétně jsou ve stanovách jako zakladatelé uvedeni čtyři lidé: Jana a Jaroslav Skryjovi, František Myška a Josef Zahálka. Přestože jsou minimálně se Skryjovými spojeny konkrétní herny, není vyloučeno, že se jedná jen o bílé koně. Zda se tato varianta během prověřování případu ukazuje jako pravděpodobná, zatím policie neupřesnila.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat