Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nelegální hazard Život je hrou: policie obvinila první osobu, mladou ženu

Česko

  11:00
PRAHA - Více než rok poté, co policie zabavila na tři stovky výherních automatů v doposud největší razii proti hazardu, padlo v případu první obvinění. Vyslechla si ho teprve 23letá žena. Ta patří k občanskému sdružení Život je hrou, které policie podezírá, že v Česku provozovalo stovky nepovolených automatů.

Hazard. Ilustračn foto foto: Shutterstock

Policisté již připravují návrh na podání obžaloby, který dostane státní zástupce během několika týdnů. „V současné chvíli je obviněná jedna žena, ročník narození 1991, ze spáchání trestného činu neoprávněné provozování loterie a podobné sázkové hry,“ uvedla pražská policejní mluvčí Jana Rösslerová.

„Dá se předpokládat, že to je pravděpodobně pouze bílý kůň,“ řekl serveru Lidovky.cz Martin Svoboda ze sdružení Občané proti hazardu, které bylo jedním z odesílatelů trestního oznámení na Život je hrou.

Obviněná žena je nejen členkou sdružení, ale na její jméno je zároveň psaná jedna z heren na Praze 3. „Policisté v provozovně na Koněvově ulici fyzicky zajistili z 11 výherních automatů asi 5 tisíc korun,“ upřesnila mluvčí.

PSALI JSME:

Sama třetí městská část přitom také podala na Život je hrou trestní oznámení. "Městská část Praha 3 rozhodně vítá každou iniciativu proti černému hazardu," komentoval první obvinění mluvčí radnice Stanislav Kněnický. Téměř před rokem zakázala Praha 3 všechny herny. Zůstat má pouze 7 kasin.

Realita je ale zatím jiná. "Jsme zklamáni přístupem ministerstva financí, že rušení heren nepostupuje tak rychle, jak jsme si představovali," uvedl Kněnický. Stále je v provozu asi 50 heren. Pokud je ministerstvo nezruší dříve, zaniknou automaticky s koncem roku.

Zábava, nikoli byznys

Život je hrou vzniklo jako občanské sdružení vzniklo v roce 2011. A protože to tak nebylo běžné podnikání v hazardu, mohli se snadno vyhnout zákonným i daňovým povinnostem, které se k provozování sázkových her vážou. Tvrdili totiž, že automaty nejsou předmětem podnikání nýbrž slouží jen k zábavě.

Podle Martina Svobody však neplacení daní nebylo zřejmě primárním důvodem vzniku heren. „Ten byznys je natolik ‚výhodný‘ pro provozovatele, že to není o tom, že by nechtěly platit daně. Spíše to byla demonstrace vzniku černých heren, které najednou vznikaly ve městech na každém rohu (pod záštitou Život je hrou). A v takovém množství se pak černá herna bez povolení lehce ztratí...,“ vysvětluje Svoboda.

PSALI JSME:

První obvinění ale považuje za významný posun. „Důležité na tom je, že jde o demonstrativní ukázku toho, že je možné za nelegální hazard někoho trestat,“ dodal předseda sdružení Občané proti hazardu. Jak ale připouští sami detektivové, kauza, která odstartovala nevídaná policejní razie na přelomu loňského dubna a května, je teprve na počátku.

Hráčský ráj ve skladu

Při akci, do které se zapojilo 250 policistů, bylo během několika hodin zabaveno 282 automatů a další přibyly v následujících týdnech. Policie přitom zasahovala nejen v Praze, ale i ve Středočeském či Jihočeském kraji. Policie musela požádat o spolupráci pražské hasiče a společně vytvořili místo, které by hazardnímu hráči muselo připadat jako ráj: téměř tři stovky automatů na jednom místě - v hasičském skladu za Prahou.

282 zabavených výherních automatů je nyní uskladněno ve skladě pražských hasičů.

Server Lidovky.cz už dříve upozornil, že za sdružením Život je hrou stojí hazardní byznysmeni. Konkrétně jsou ve stanovách jako zakladatelé uvedeni čtyři lidé: Jana a Jaroslav Skryjovi, František Myška a Josef Zahálka. Přestože jsou minimálně se Skryjovými spojeny konkrétní herny, není vyloučeno, že se jedná jen o bílé koně. Zda se tato varianta během prověřování případu ukazuje jako pravděpodobná, zatím policie neupřesnila.