Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Herman na kultuře odměnil své věrné z ÚSTR. Dostali nejvyšší prémie

Česko

  8:00
PRAHA - Na Ústav pro studium totalitních režimů je v roce 2010 přivedl nový šéf Daniel Herman. A když byl o tři roky později odvolán z funkce ředitele, odešli René Schreier i Patrik Košický s ním. Herman se jim později odvděčil: vzal je sebou na ministerstvo kultury a za rok 2014 jim rozdal nejvyšší odměny.

Do volebního štábu KDU-ČSL už dorazil i ministr kultury Daniel Herman. foto: MAFRA - Michal Šula

„Nepřišel jsem se s nikým loučit.“ S touto větou se v srpnu roku 2010 ujal Daniel Herman funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů. A svého slibu očividně dostál. Do často kritizované instituce přivedl zpátky úředníky Reného Schreiera i Patrika Košického, kteří skončili kvůli neshodám s předchozím vedením.

„To, že přivedl zpátky dva bývalé funkcionáře, ke klidu nepřispěje. Většina zaměstnanců jejich odchod schvalovala,“ okomentoval tehdy situaci Jiří Pernes. Byl to právě on, za jehož éry oba úředníci skončili ve funkcích. A když pak rada ÚSTR po třech letech odvolala Hermana z funkce, odešli Schreier a Košický s ním.

„Plnění mimořádných pracovních úkolů“

Po čase jim Herman mohl podporu oplatit - na začátku roku 2014 si je přivedl na ministerstvo kultury, kde oba dva inkasovali jedny z nejvyšších odměn.

Vůbec nejvíc získal právě Schreier coby náměstek pro ekonomiku. Herman mu k měsíčnímu výdělku 81 180 korun v průběhu roku nadělil ještě bonusy v souhrnné výši 323 tisíc. „Za splnění mimořádných pracovních úkolů, které svojí náročností přesahovaly rámec pracovní náplně,“ napsal rezort v odpovědi na žádost serveru Lidovky.cz.

Mimochodem: odměnu vyšší než 300 tisíc udělil Herman ještě jednou. Za „aktivní plnění jednorázových mimořádných úkolů nad rámec pracovních povinností a za plnění zvláště významných úkolů, který výrazně přispěly k celkovým výsledkům činnosti ministerstva“, ji získal právě Patrik Košický, ředitel kabinetu ministra.

Na dotaz serveru Lidovky.cz, proč nejvyšší odměny získali právě bývalí Hermanovi spolupracovníci, ministr přes svou mluvčí vzkázal: „Informace o odměnách vedoucích pracovníků ministerstva vám byly odeslány, což je jistě informace dostačující. Ke spekulacím se vyjadřovat snad není třeba,“ uvedla mluvčí Simona Cigánková.

S nemalým bonusem 275 tisíc odešel také další náměstek Miroslav Rovenský. Hermanův partajní kolega z KDU-ČSL získal na starosti umění, literaturu a knihovny. Tento týden ho Herman pověřil také krizovým řízením Národní knihovny. Podle dřívějších spekulací médií si za dobu, co Rovenský působí na pozici náměstka, přilepšil i orchestr Collegium 1704, kde hraje na lesní roh. Mladá fronta Dnes uvedla, že ministerstvo souboru přiznalo vyšší dotace než v dřívějších letech. Šéf souboru i ministr kultury nařčení odmítli.

Přehled platů a odměn náměstků
JménoPočet měsícůMěsíční plat vč. příplatkůOdměny
René Schreier1181 180323 000
Anna Matoušková1279 780275 000
Miroslav Rovenský1179 810275 000
Kateřina Kalistová1180 000275 000
Jiří Richter184 7800
František Mikeš182 7800
Stanislav Karabec184 7800
Přehled platů a odměn vrchních ředitelů
JménoPočet měsícůMěsíční plat vč. příplatkůOdměny
Patrik Košický1172 050316 000
Petra Smolíková1270 370295 000
Zdeněk Novák1165 850250 000

Zdůvodnění odměn

  • René Schreier: Za splnění mimořádných pracovních úkolů, které svojí náročností přesahovaly rámec pracovní náplně, zejména při modernizaci ekonomického systému ministerstva a tvorbě a projednávání rozpočtu na rok 2015.
  • Anna Matoušková: Za mimořádnou aktivitu a kvalitu plnění úkolů přímo zadávaných ministrem s vysokou časovou a psychickou náročností.
  • Miroslav Rovenský: Za aktivní plnění jednorázových mimořádných úkolů nad rámec pracovních povinností, zejména v oblasti stabilizace a rozvoje živého umění.
  • Kateřina Kalistová: Za aktivní plnění zvláště významných úkolů, které výrazně přispěly k celkovým výsledkům činnosti ministerstva; za aktivní podíl na mimořádných úkolech, které si vyžádaly zvýšené pracovní úsilí, zejména v oblasti zahraničních vztahů a tvorby nových legislativních předpisů.
  • Patrik Košický: Za aktivní plnění jednorázových mimořádných úkolů nad rámec pracovních povinností a za plnění zvláště významných úkolů, které výrazně přispěly k celkovým výsledkům činnosti ministerstva.
  • Petra Smolíková: Za vysoce profesionální a kvalitní plnění jednorázových mimořádných úkolů nad rámec pracovních povinností v souvislosti s mezinárodní agendou ministerstva a za plnění zvláště významných legislativních úkolů.
  • Zdeněk Novák: Za kvalitní plnění významných mimořádných pracovních úkolů, které svojí náročností přesahovaly rámec pracovní náplně v oblasti koncepční činnosti ministerstva.