Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Historické sklepy pod ‚Staromákem‘. V útrobách záchodků se potkávali homosexuálové

Česko

  6:12
PRAHA - Adresa zní Malé náměstí 4/10, jen pár kroků za roh od rušného Staroměstského náměstí a zároveň naproti proslulému pražskému železářství U Rotta. Z podloubí, které lemuje tamní domy, se dříve scházelo do veřejných záchodků. Ve své době byly proslulé jako místo neřesti. Sloužily totiž jako anonymní prostor pro setkávání homosexuálních mužů.

Například historik Franz Schindler v knize Teplá Praha zmiňuje, že právě záchodky na Malém náměstí byly strůjci několika takových osudových okamžiků. Třeba jeden z pamětníků mu popsal, že se zde seznámil s německým turistou. S ním udržoval vztah hned několik let a Němec se kvůli němu dokonce i rozvedl.

Radniční domy

I takovou minulost skrývá historické sklepení pod domy na Malém náměstí v Praze. Dříve v nich sídlili úředníci pražského magistrátu, až je v roce 2006 tehdejší primátor Pavel Bém přestěhoval do předraženého nájmu ve Škodově paláci. Od té doby se pro historické prostory, které chátrají už devátým rokem, hledá využití.

Stále jsou v nich ale stopy po průzkumných stavebních sondách. Ty v nich prováděla módní návrhářka Blanka Matragi, která před lety vyhrála výběrové řízení a prostory plánovala přestavět na luxusní hotel či galerie. Ze záměru ale nakonec sešlo.

Přízemní prostory kolem podloubí pronajímá magistrát restauracím či galeriím. V...
Blok radničních domů na pražském Malém náměstí je prázdný a chátrá už od roku...

ČTĚTE TAKÉ: V bytě, kde vyrůstal Franz Kafka. Praha chystá kulturní a kreativní centrum

  • Je to lukrativní místo v samém srdci Prahy. Zájem o něj měla například návrhářka Blanka Matragi a kousek dál podnikal lobbista Roman Janoušek. Nyní budou radniční domy u Orloje místem pro kulturní a kreativní potkávání. Server Lidovky.cz se do domů starých několik set let podíval s fotoaparátem.

Dovnitř Domu U Minuty, který na Staroměstském náměstí nese číslo popisné 3, se...

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie