„Jeli jsme tam spíše pro zkušenosti, podívat se, jak to vypadá jinde. Ale zadařilo se. A to se přitom v Rusku doposud někomu jinému vyhrát nepodařilo,“ líčí dvaapadesátiletý celník. „Tam vždycky musí vyhrát Rusák.“
Češi ve službách Izraele. Špičkoví vyhledávací psi budou bojovat proti tamním pašerákům |
Mezinárodního mistrovství Ruské federace zaměřeného na vyhledávání omamných a psychotropních látek se letos zúčastnilo celkem 28 psovodů. Postupně spolu soutěžili ve čtyřech disciplínách: ohledávání kufrů, nákladních automobilů, školních tříd a osobních vozidel. Takřka ve všech odvětvích si Fram počínal skvěle.
„Obzvláště na kamionech byl výborný. Časový limit byl osm minut, ale on už za 16 vteřin označoval založený vzorek,“ vypráví Lacek.
Služební kynologii se psovod ze slezské Chotěbuzi věnuje téměř čtvrt století. Za tu dobu měl na starost již šest psů, Fram je však podle jeho slov výjimečný. „Je to velice pracovité zvíře. Jedno z mála, které se neposadí, pořád by chtělo něco dělat,“ tvrdí.
Belgickému ovčákovi se přitom dlouho bránil, zdráhal se o toto plemeno starat. Dokonce i první vzájemný kontakt podle něj nebyl ideální. Pamlsky a hlazení ovšem vztah zvířete k celníkovi změnily. „Nyní je na mě velice vázaný. Nechce odejít od nohy,“ říká Lacek s tím, že s Framem na rozdíl od ostatních psů nemá problém s poslušností.
Čtyřnohé zvíře, které je od minulého roku vytrénovaný také na vyhledávání zbraní, sbíralo v předchozích letech úspěchy i v Česku. Například před dvěma lety skončil Fram třetí na tuzemském šampionátu, jenž byl otevřen i účastníkům z jiných zemí. Loni v létě se pak dostal do hledáčků médií, když ve vlaku směřujícím z Prahy do Ostravy vyčenichal heroin za sto tisíc korun. Ukrytý byl v pouzdře na brýle.
Stejně jako ostatní služební psi byl vycvičen v Heřmanicích na Liberecku, kde celní správa provozuje své jediné výcvikové centrum služební kynologie v republice. Další tři střediska tohoto typu pak má také policie a po jednom armáda s vězeňskou službou.
Nejznámější Čech v Peru
V Heřmanicích vycvičí ročně přibližně dvacet psů. Více než polovina z nich posléze slouží u nás, zbytek je trénován právě pro ostatní státy. „Prioritou je vycvičit psy do Česka, nadstavbou jsou psi, kteří se připravují pro zahraničí,“ říká Tomáš Krutina, hlavní kynolog celní správy. O výchovu se v městečku u česko-polských hranic stará pětice instruktorů. Psy připravují na vyhledávání drog, tabáku, bankovek, lihu nebo „citesů“ (chráněná zvířata a rostliny, pozn. red.).
Češi patří ve služební kynologii ke světové špičce. Vedle Izraele cvičí pátrací psy pravidelně také pro Rusko, Lotyšsko, Německo, Francii či pro jihoamerické země, jako jsou Ekvádor a Peru. V současnosti připravuje celní správa ve spolupráci s Českou rozvojovou agenturou rozsáhlý tříletý projekt pro Gruzii, na jehož konci by mělo být 16 vycvičených jedinců.
Za doposud nejvýraznějšího zástupce české kynologické školy ve světě je považován německý ovčák Karo, který od roku 2012 pomáhal s protidrogovým bojem v Peru. V latinskoamerické zemi jej dokonce označovali za tamního nejznámějšího „Čecha“. Zasahoval převážně v přístavech a na letišti v Limě. Osvědčil se však i v obtížných klimatických podmínkách na peruánsko-bolívijské hranici blízko jezera Titicaca ve výškách přesahujících čtyři kilometry na hladinou moře.
Karo ovšem v loňském roce zemřel. Přesnou příčinu čeští celníci neznají. Údajně jej postihla bakteriální infekce. Vyloučena ovšem není ani varianta, že by se jej kriminální scéna kvůli jeho úspěšnosti a popularitě snažila zbavit.