Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 20 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Historický úspěch. Český protidrogový pes zaskočil Rusy, vyhrál tamní šampionát

Kynolog Kamil Lacek se svým psem Framem, belgickým ovčákem, jenž zvítězil na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kynolog Kamil Lacek se svým psem Framem, belgickým ovčákem, jenž zvítězil na... | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PRAHA Do dva tisíce kilometrů vzdálené Moskvy původně neměl vůbec odcestovat, byl až několikátým náhradníkem v pořadí. Kolegy ovšem zabrzdily potíže s vízy, a tak celní správa ukázala na Kamila Lacka s čtyřletým belgickým ovčákem Framem. Červnový ruský šampionát služební kynologie dvojice nakonec opanovala a přivezla z něj titul absolutního vítěze.

„Jeli jsme tam spíše pro zkušenosti, podívat se, jak to vypadá jinde. Ale zadařilo se. A to se přitom v Rusku doposud někomu jinému vyhrát nepodařilo,“ líčí dvaapadesátiletý celník. „Tam vždycky musí vyhrát Rusák.“

Mezinárodního mistrovství Ruské federace zaměřeného na vyhledávání omamných a psychotropních látek se letos zúčastnilo celkem 28 psovodů. Postupně spolu soutěžili ve čtyřech disciplínách: ohledávání kufrů, nákladních automobilů, školních tříd a osobních vozidel. Takřka ve všech odvětvích si Fram počínal skvěle.

„Obzvláště na kamionech byl výborný. Časový limit byl osm minut, ale on už za 16 vteřin označoval založený vzorek,“ vypráví Lacek.

Služební kynologii se psovod ze slezské Chotěbuzi věnuje téměř čtvrt století. Za tu dobu měl na starost již šest psů, Fram je však podle jeho slov výjimečný. „Je to velice pracovité zvíře. Jedno z mála, které se neposadí, pořád by chtělo něco dělat,“ tvrdí.

Čtyřletý belgický ovčák Fram.
Čtyřletý belgický ovčák Fram na snímku se svým psovodem Kamilem Lackem.

Belgickému ovčákovi se přitom dlouho bránil, zdráhal se o toto plemeno starat. Dokonce i první vzájemný kontakt podle něj nebyl ideální. Pamlsky a hlazení ovšem vztah zvířete k celníkovi změnily. „Nyní je na mě velice vázaný. Nechce odejít od nohy,“ říká Lacek s tím, že s Framem na rozdíl od ostatních psů nemá problém s poslušností.

Čtyřnohé zvíře, které je od minulého roku vytrénovaný také na vyhledávání zbraní, sbíralo v předchozích letech úspěchy i v Česku. Například před dvěma lety skončil Fram třetí na tuzemském šampionátu, jenž byl otevřen i účastníkům z jiných zemí. Loni v létě se pak dostal do hledáčků médií, když ve vlaku směřujícím z Prahy do Ostravy vyčenichal heroin za sto tisíc korun. Ukrytý byl v pouzdře na brýle.

Stejně jako ostatní služební psi byl vycvičen v Heřmanicích na Liberecku, kde celní správa provozuje své jediné výcvikové centrum služební kynologie v republice. Další tři střediska tohoto typu pak má také policie a po jednom armáda s vězeňskou službou.

Nejznámější Čech v Peru

V Heřmanicích vycvičí ročně přibližně dvacet psů. Více než polovina z nich posléze slouží u nás, zbytek je trénován právě pro ostatní státy. „Prioritou je vycvičit psy do Česka, nadstavbou jsou psi, kteří se připravují pro zahraničí,“ říká Tomáš Krutina, hlavní kynolog celní správy. O výchovu se v městečku u česko-polských hranic stará pětice instruktorů. Psy připravují na vyhledávání drog, tabáku, bankovek, lihu nebo „citesů“ (chráněná zvířata a rostliny, pozn. red.).

Češi patří ve služební kynologii ke světové špičce. Vedle Izraele cvičí pátrací psy pravidelně také pro Rusko, Lotyšsko, Německo, Francii či pro jihoamerické země, jako jsou Ekvádor a Peru. V současnosti připravuje celní správa ve spolupráci s Českou rozvojovou agenturou rozsáhlý tříletý projekt pro Gruzii, na jehož konci by mělo být 16 vycvičených jedinců.

Tabák hledala Cora i ve venkovním prostředí. I zde byla úspěšná.

Výcvik v heřmanickém kynologickém středisku.

Za doposud nejvýraznějšího zástupce české kynologické školy ve světě je považován německý ovčák Karo, který od roku 2012 pomáhal s protidrogovým bojem v Peru. V latinskoamerické zemi jej dokonce označovali za tamního nejznámějšího „Čecha“. Zasahoval převážně v přístavech a na letišti v Limě. Osvědčil se však i v obtížných klimatických podmínkách na peruánsko-bolívijské hranici blízko jezera Titicaca ve výškách přesahujících čtyři kilometry na hladinou moře.

Karo ovšem v loňském roce zemřel. Přesnou příčinu čeští celníci neznají. Údajně jej postihla bakteriální infekce. Vyloučena ovšem není ani varianta, že by se jej kriminální scéna kvůli jeho úspěšnosti a popularitě snažila zbavit.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!